Prostat kanseri ve benign prostat lezyonları ayırıcı tanısında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanıya katkısı
Diffusion weighted mri in differential diagnosis of prostatic pathology
  1. Tez No: 487524
  2. Yazar: SİBEL ÇAĞLAR ATACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇEBİ OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Prostat lezyonlarının benign-malign ayrımının yapılmasında difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme ile görünen difüzyon katsayı değerlerinin (ADC) ölçülmesi ve tanıya katkısının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Üroloji kliniğinde fizik muayene ve PSA değerleri ile doku örneklemesi planlanan 92 hastada biyopsi öncesi alt batın MRG incelemesi yapıldı ve konvansiyonel sekanslara ek olarak difüzyon ağırlıklı MR sekansı uygulandı. 1.5 Tesla MR cihazında aksiyel planda, single shot echo-planar spin eko sekansı ile 3 farklı b değerinde (b=0, b=500, b=1000sn/mm²) difüzyon duyarlı gradiyentler uygulanarak difüzyon ağırlıklı görüntüler ve ADC haritaları elde edildi. Bulgu: US eşliğinde tru-cut biyopsi yapılan 92 hastanın patoloji sonuçlarına göre 38 hastada malign, 54 hastada benign bulgular saptandı.
Özet (Çeviri)
Diffusion –weighted MRI in differential diagnosis of prostatic pathology Purpose: To analyze contribution of calculated coefficient diffusion values (ADC), using diffusion weighted magnetic resonance scanning in order to distinguish prostate lesions benign-malign diagnose. Material and Method: A total of 92 patients refered from urology clinic were included in the study. All patients have digital rectal examination findings and serum prostate-spesific antigen (PSA) values. Magnetic resonance imaging (MRI) was performed with 1.5 T system (Simens Magnetom Avanto) before TRUS- guided prostate biopsy. Addition to conventional sequences, diffusion weighted magnetic resonance sequences were applied. Diffusion weighted scanning and ADC mapping were produced with 3 different b values (b=0, b=500, b=1000s/mm²) diffusion sensitive gradients were applied with single shot echo-planar spin echography at 1.5 Tesla magnetic resonance component on axial plan. Result: TRUS- guided prostate biopsy applied 92 patients, pathology was reported 38 of them malign lesion, 54 of them benign lesion. As a result of ADC measurements average ADC value measured 0. 784mm²/sec on malign tissue, 1.369 mm²/sec on benign tissue.