Malatya ili Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde lise öğrencileri arasında sigara, alkol ve madde kullanımı sıklığı ve etkileyen faktörler
Prevalance of using cigarette, alcohol and substance among high school students in Malatya city, Battalgazi and Yeşilyurt districts which are belong to Malatya and factors affected them
  1. Tez No: 487525
  2. Yazar: YUSUF LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Malatya ili merkeze bağlı Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerindeki liselerde okuyan öğrencilerin sigara, alkol ve madde kullanımı prevalansını tespit etmek ve risk faktörleri ile madde kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Kesitsel tipte yapılan bu çalışma tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 9 ayrı lisede 36 sınıf şubesinde 975 kişi üzerinde anket uygulanarak yapılmıştır. Girilen her sınıfa 50 sorudan oluşan anket formu hakkında genel bilgiler ve nasıl doldurulacağı anlatılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Ki-kare testi, Kruskal Wallis testi, Mann whitney-U testi ve logit analiz testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the prevalance of using cigarette, alcohol and substance and research reletionship between risk factories and substance using among students who go to high school in Battalgazi and Yeşilyurt which are districts of Malatya city. Material and Method: This cross-sectional study has made in different high schools and 36 classrooms on the 975 persons by using survey form in every classroom, has explained general knowledges about survey forms and explained how to perform the survey forms. İn the analyzing of data, SPSS 22 program was used. İn the statistical analyzing of data, chi square test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney-U test and logit analysis were used.