Endometrioid tip endometrial karsinomlarda mmp9 ve fascın-1 ekspresyonunun prognostik faktörlerle ilişkisi
Mmp9 and fascin-1 expressions in endometrioid type endometrial carcinomas and relationship between prognostic factors
  1. Tez No: 487523
  2. Yazar: FAHRİYE SEÇİL TECELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Endometrial karsinom kadınlarda dünyada 5. ve Türkiye'de en sık görülen 4. sıradaki kanser olup gelişmiş ülkelerde kadınlarda jinekolojik traktın en sık kanseridir. Endometrial karsinom, endokrin özellikler, morfolojik özellikler ve klinik seyre göre iki alt tipe ayrılarak incelenir; östrojen bağımlı Tip 1 (prototipi endometrioid tip) ve östrojenden bağımsız gelişen Tip 2 (prototipi seröz tip). Endometrioid tipte histolojiye sahip olanlar endometrial karsinomların %80'ini oluşturur. Endometrioid tip tanı anında genellikle evre I, kür şansı yüksek, iyi-orta derece diferansiye kanserlerden oluşur. Genellikle prognozları iyi olmasına rağmen bazı subgruplar için prognoz kötü seyredebilir. Endometrial karsinogenez konusunda moleküler çalışmalar devam etmektedir. Kanserin invaziv potansiyeli ve prognozu hakkında edinilecek bilgi, klinik davranış ve tedaviyi yönlendirmek açısından oldukça önemlidir. Kanserin invazyon mekanizmasında invaziv yüzeyde, çok sayıda mediatörün düzenlediği epitelyal ve stromal etkileşimlerle Epitelyal-Mezenkimal Transizyon(EMT) gündeme gelmiştir. Bu mekanizma kanserin invaziv yüzeyindeki invazyon yapabilme kapasitesi kazanan epitelyal kanser hücrelerinin mezenkimal özellikler kazanmasına dayanmaktadır. Matriks metalloproteinazlar (MMP)ve Fascin-1'in EMT sürecinde rol oynadığı ve tümör invazyonundaki önemini vurgulayan çok sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada amacımız, endometrioid tip endometrial karsinomda, karsinogenezin invazyon basamaklarında etkili olduğu düşünülen ve prognozunu etkileyen Fascin-1 ve MMP9 antikorların ekspresyonlarını prognostik parametrelerle ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamıza 2011-2017 yılları arasında Endometrioid tip Endometrial karsinom tanısı almış 100 olgu dâhil edilmiştir. Çalışmada tümör çaplarını 2 cm cut off değerine göre gruplandırdığımızda tümör çapı ve lenfovasküler invazyon ile anlamlı ilişki bulunmuştur. Öte taraftan tümör çaplarının ortalamasını prognostik faktörlerle karşılaştırdığımızda FIGO evresi, miyometrial invazyon varlığı, servikal invazyon varlığı, adneksiyal tutulum, lenf nodu metastaz varlığı ile tümör çapı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. 100 olgu içinde Fascin-1 ile boyanma yoğunluğu skoru 5 ve 5'in altında 81, 5'in üstünde 19 olgu mevcuttur. MMP9 ile boyanma yoğunluğu skoru 5 ve 5'in altında 39, 5'in üzerinde 61 olgu mevcuttur. Fascin-1 ve MMP9 ekspresyonları ile histopatolojik ve klinik prognostik parametrelerle istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Endometrial carcinoma is the fifth most common cancer in the World, fourth in Turkey, also the most common cancer in developed countries in gynecologic tract. Endometrial carcinoma is divided into two subtypes according to endocrine features, morphological features and clinical course; estrogen dependent type 1 (prototype endometrioid type) and estrogen independent type 2 (prototype serous type). Those with endometrioid type histology, constitute 80% of endometrial carcinomas. At the time of diagnosis, endometrioid type usually consists of stage I, good-moderate differentiated cancers with a high chance of curing. Although the prognosis is generally good, the prognosis for some subgroups may be poor. Molecular studies on endometrial carcinogenesis is continuing. The information about invasive potential and prognosis of cancer is very important in terms of directing clinical behavior and treatment. Epithelial-mesenchymal transition (EMT) has come into being by the epithelial and stromal interactions that many mediators regulate on the invasive surface of cancer in the cancer invasion mechanism. This mechanism is based on the acquisition of mesenchymal characteristics of epithelial cancer cells that gain the capacity to invade on invasive surface of cancer. There are a number of studies that emphasize the importance of matrix metalloproteinases (MMPs) and Fascin-1 in the EMT process and in tumor invasion. Our aim in this study is to investigate the relationship between the prognostic parameters and the expression of Fascin-1 and MMP9 antibodies, which are thought to be effective in the invasion process of carcinogenesis in endometrioid type endometrial carcinoma. Between 2011 and 2017, 100 cases with Endometrioid type Endometrial carcinoma were included. In our study, when we grouped tumor diameters according to 2 cm cut off value, we found a significant correlation with tumor diameter and lymphovascular invasion. On the other hand, when we compared the mean of tumor diameters with prognostic factors, there was a significant correlation between the presence of FIGO stage, presence of myometrial invasion, presence of cervical invasion, adnexial involvement, lymph node metastasis and tumor size. Among the 100 cases, there were 81 cases with Fascin-1 staining intensity score of 5 and below, and there were 19 cases over 5 score. There were 39 cases that staining score was 5 and below with MMP9, and 61 cases in over 5 score. Fascin-1 and MMP9 expressions were not statistically correlated with histopathological and clinical prognostic parameters.