Bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan hemşire ve sağlık tekniker/teknisyeni personelin kurumsal sessizliklerinin kurumsal vatandaşlıkları üzerine etkileri
İmpact of institutional silences of nurses and health technicians who are staff of education and research hospital, on their institutional citizenships
  1. Tez No: 487526
  2. Yazar: HAMZA KÜÇÜKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışma ile amaçlanan bir eğitim ve araştırma hastanesi çalışanı hemşire ve sağlık teknisyen/teknikeri personelin kurumsal sessizlik davranışlarının kurumsal vatandaşlık davranışları üzerine olan etkisinin incelenmesidir.Çalışmada veri toplama yöntemi olarak üç bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde sekiz sorudan oluşan kişisel bilgiler, ikinci bölümde on dokuz sorudan oluşan kurumsal vatandaşlık davranışları ölçeği, üçüncü bölümde ise yirmi sekiz sorudan oluşan kurumsal sessizlik ölçeği yer almaktadır. Eğitim ve araştırma hastanesi personeli 300 katılımcıladan elde edilen veriler kullanılarak t- testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda personelin en fazla“Yönetsel ve Örgütsel Nedenler”sebebiyle sessiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır (2,70±0,91). Kurumsal vatandaşlık alt boyutlarında ise en yüksek ortalama“Nezaket”boyutunda tespit edilmiştir(4,26±0,62).
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is examine the effect of institutional silence behaviors of nurses and health technicians on their institutional citizenship behavior. These employees are the staff of a education and research hospital. A three-part questionnaire was used as the data collection method in the study. The first part of the questionnaire contains personal information consisting of eight questions, the second part is the scale of citizenship behavior consisting of nineteen questions, and the third part is the institutional silence scale consisting of twenty eight questions. ANOVA, t-test, Correlation and Regression Analyzes were performed using data from 300 participants from the education and research hospital staff. Result of the analysis, the staff were mostly silent because of“Managerial and Organizational Reasons”(2,70±0,91).“Politeness”sub-dimension had the highest average in institutional citizenship behavior sub-dimensions(4,26±0,62).