Prenatal uygulanan diklofenak sodyum ve timokinonun postnatal sıçan testis histolojisine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of prenatal diclofenac sodium and thymoquinone administration on postnatal rat testis histology by stereological methods
- Tez No: 487527
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızın amacı prenatal uygulanan diklofenak sodyum ve timokinonun postnatal sıçan testis histolojisine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırmasıdır. Çalışmanın başında çiftleşme için ağırlıkları 200-300 g. arasında olan daha önce hiç çiftleşmemiş 20 adet erişkin Albino Wistar cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar bir gece boyunca çiftleşmeye bırakıldı. Hayvanlar normal ışık ve karanlık siklusu ile 21±2 ºC (derecede) normal diyetle takibe alındı. Sıçanlar Kontrol, Serum Fizyolojik (SF), Diklofenak Sodyum (DS), Timokinon (TQ) ve Diklofenak Sodyum+Timokinon (DS+TQ) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna her hangi bir işlem uygulanmazken, gebeliğin 5-15.günleri arası 10 gün süre ile SF grubuna 1ml/kg/gün serum fizyolojik IP yolla, DS grubuna 6.1mg/kg/gün diklofenak sodyum IM yolla, TQ grubuna 5mg/kg/gün içme suyu ile, DS+TQ grubuna ise 6.1mg/kg/gün diklofenak sodyum IM yolla 5mg/kg/gün içme suyu ile verildi. Doğan erkek yavrulardan her bir grupta 14 adet kullanıldı. 7 adet 4.haftanın sonunda diğer 7 adet ise 10.haftanın sonunda anestezi altında perfüzyona alınarak sağ testisleri çıkarıldı. Bouin solüsyonu ile tespit edildikten sonra rutin histolojik takip aşamalarından sonra parafine gömüldü. 4 µm kalınlığında kesitler alınarak H-E boyası ile boyandı. Stereolojik olarak Sertoli, Leydig ve spermatogonyum toplam hücre sayımı için disektör-Cavalieri metodu, toplam testis hacim için ise Cavalieri prensibi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim of our study is investigated effect of prenatally used diclofenac sodium and thymoquinone on postnatal rat testis histology via stereological methods. At the beginning of the study 20 adult Albino Wistar female rats weighing 200-300 grams and which did not copulate before were used. Rats were let for copulation for a whole night. Animals were monitored under normal light and dark cycle at 21±2 ºC (degrees) with normal diet. Rats were separated into 5 groups as Control, Saline (SF), Diclofenac (DS), Thymoquinone (TQ) and Diclofenac Sodium+Thymoquinone(DS+TQ). Control group received no administration, SF group was administered between 5-15.days of pregnancy for 10 days 1ml/kg/day saline via IP route, DS group was administered 6.1mg/kg/day diclofenac sodium via IM route, TQ group received 5mg/kg/day with tap water, DS+TQ group was administered 6.1mg/kg/day diclofenac sodium via IM route with 5mg/kg/day tap water. 14 male offspring of male births were used in each group. 7 rats was extracted at the end of 4.week and other 7 at the end of 10.week under anesthesia via perfusion. Following testis fixation and routine histological procedures it was embedded into paraffin. Sections of 4 µm thickness was obtained and stained with H-E dye. Stereologically Sertoli, Leydig and spermatogonium total cell count was performed with disector-cavalieri method. Cavalieri prensible was used for total testis volume.