Van ilinde üretilen polenlerde aflatoksin içerikleri
Aflatoxin content of pollen produced in Van province
- Tez No: 487530
- Danışmanlar: PROF. DR. HİSAMETTİN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Van ilinde üretilen 35 adet polen örneklerinin rutubet miktarı, su aktivitesi içeriği ve pH değerleri ile aflatoksin içerikleri araştırılmıştır. Polen örneklerindeki aflatoksin B1, B2, G1 ve G2, (AFB1, AFB2, AFG1 ve AFG2) miktarları yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile belirlenmiştir. Yapılan araştırmada polen örneklerinin rutubet miktarı % 7.35 ile % 11.41 değerler arasında değişiklik göstermiş olup ortalama % 9.46±0.18 olarak belirlenmiştir. Ortalama su aktivitesi (aw) içeriği 0.28±0.01 olarak tespit edilmiş olup 0.24 ile 0.45 arasında değişiklik göstermiştir. pH değerleri ise 3.91'den 5.50'ye kadar farklılık göstermiş ve ortalama 4.38±0.06 olarak tespit edilmiştir. Örneklerin hiçbirinde AFB1 tespit edilemezken, AFB2 düzeyleri 0-0.24 μg/kg arasında dağılım göstermiştir (ortalama 0.01±0.01 μg/kg). Toplam aflatoksin düzeylerinin minimum, maksimum ve ortalama değerleri sırasıyla 0, 2.84 ve 0.34±0.13 μg/kg olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, incelenen toplam 35 polen örneğinin 23'ünde (% 66) aflatoksin saptanmış ve belirlenen aflatoksin miktarının Türk Gıda Kodeks'ine göre kabul edilebilir limitler içerisinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate moisture content, water activity, pH value and aflatoxin contents of pollen samples (n: 35) collected in Van province of Turkey. Aflatoxin B1, B2, G1 and G2, (AFB1, AFB2, AFG1 and AFG2,) contents of the pollen samples were detected by high-performance liquid chromatography (HPLC). The moisture contents varied from 7.35 % up to 11.41 % with an average of 9.46 ± 0.18 %. The average water activity (aw) was determined as 0.28 ± 0.01 varying between 0.24 and 0.45. The pH value varied from 3.91 to 5.50 and averaged 4.38 ± 0.06. While AFB1 was not detected in any of the samples AFB2 content varied between 0.00 and 0.24 μg/kg with an average of 0.01±0.01 μg/kg. The minimum, maximum and mean value of total aflatoxin level was determined as 0, 2.84 and 0.34±0.13 μg/kg, respectively.