Determination of some antioxidant enzymes′ activity and oxidative stress levels in patients with lip and oral cavity cancer
Dudak ve oral kavite kanserli hastalarda oksidatif stres düzeyi ve bazı antioksidan enzim aktivitelerinin belirlenmesi
- Tez No: 487531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÖZKOL, PROF. DR. HALİT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dudak ve oral kavite kanseri dünya genelinde altıncı en yaygın kanser olan baş ve boyun kanserinin en yaygın türüdür. Skuamöz hücreli karsinom oral kavitede görülen malign tümörlerin % 90'ından fazlasını oluşturmaktadır. Tütün, alkol kullanımı, kötü ağız hijyeni ve kronik irritasyon en önemli etiyolojik faktörlerdendir. Bu tez çalışmasında, İstanbul Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında dudak ve oral kavite kanseri teşhisi konulmuş hastalardan kan serum örnekleri alındı. Bu çalışmanın amacı dudak ve oral kavite kanserli hastaların serumunda lipid peroksidasyonu ürünü olan malondialdehid seviyesi (MDA) ile redükte glutatyon (GSH), katalaz (CAT) ve süperoksit dismutaz (SOD) gibi antioksidan enzim aktivitelerinin ölçülerek sağlıklı kontrollerle karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Lip and oral cavity cancer is the most common type of head and neck cancer, which is the sixth most common cancer worldwide. Squamous cell carcinoma accounts for more than 90 % of malignant tumors of the oral cavity. Smoking, alcohol consumption, chronic irritation and poor oral hygiene are identified as the most common etiological factors. In this study, blood serum samples were collected from patients with lip and oral cavity cancer from the Department of Ear Nose Throat Bağcılar Education Research Hospital and Yüzüncü Yıl University Medical Faculty. The aim of this study was to determine the levels of lipid peroxidation product like malondialdehyde (MDA), and antioxidant enzymes such as reduced glutathione (GSH), catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) in the serum of lip and oral cavity cancer patients and compare them with healthy controls.