Investigation the effect of penthylentetrazole inducing epilepsy model using extraction of epilobium hirsutum
Pentilentetrazol ile oluşturulan epilepsi modelinde epilobium hirsutum ekstraktının etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 487533
  2. Yazar: SARA SAMI DZHAFAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Oruc ALLAHVERDİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda, pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan epilepsi modelinde Epilobium hirsutum'un liyofilize ekstresinin (EH) epilepsi üzerine farmakolojik etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Araştırmamız da 5 grup ve her grupta 8'er fare olmak üzere toplam 40 fare kullanıldı. Gruplarımız; Kontrol (SF), pozitiv kontrol (PTZ 65 mg/kg ve PTZ 65 mg/kg + valproat 100 mg/kg/i.p) ve bitki EH (65 mg/kg +100 mg/kg ve 65 mg/kg + 200 mg/kg/i.p) gruplarından oluşturuldu. Farelere 7 gün boyunca EH verildi ve 7. gün, kontrol grubu hariç tüm gruplara PTZ (65 mg/kg/i.p) uygulandı ve nöbet olup olmadığı değerlendirildi. PTZ uygulanmasından sonra, motor koordinasyon, arama davranışı ve kas gevşemesini değerlendirmek için açık alan ve Rota Rot testi kullanıldı. Bu testlerden hemen sonra, biyokimyasal parametreleri değerlendirmek için hayvanlar sakrifiye edildi ve beyin dokuları çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
We aimed to reveal the pharmacological effects of the lyophilized extract of Epilobium hirsutum (EH) on epilepsy in our study using epilepsy model induced by (pentylenetetrazole) PTZ. In our study, 40 mice were used totally which were divided into 5 groups (n=8). Our groups were comprised of Control (SF), positive control (PTZ 65 mg/kg and PTZ 65 mg/kg and valproate 100 mg/kg, i.p.), and plant EH (PTZ 65 mg/kg+EH 100 mg/kg, i.p. and PTZ 65 mg/kg+EH 200 mg/kg, i.p.) groups. EH was applied during 7 days and PTZ (65 mg/kg, i.p) was administered to the all groups except the Control group and seizures were evaluated. Open field and Rota rod tests were used after PTZ administration in order to evaluate motor coordination, behavior of exploration and muscle relaxation. Subsequently, the animals were sacrificed and their brains were removed for the evaluation of biochemical parameters.