Termografinin veteriner cerrahide kullanımı
The use of thermography in veterinary surgeons
- Tez No: 487532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOĞMAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Düzgün A, Termografinin Veteriner Cerrahide Kullanımı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner Cerrahi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Van, 2018. Bu çalışmada sığırların ayak, carpal ve tarsal eklem hastalıklarının tanısında, termal kameranın farklı ortam sıcaklıklarında kullanılabilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini 12 farklı işletmede bulunan, 1 yaşın üzerinde, 200 dişi sığır oluşturmuştur. Termal kamera ile carpal eklemlerin craniladen, tarsal eklemlerin lateralinden, ön ve arka ayakların coroner band bölgesinin dorsalinden görüntülenerek, sıcaklıkları ölçülmüştür. Aynı bireylere ait sağlıklı ayak, carpal ve tarsal eklemlerin arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sıcaklık farkı yokken, Hasta bireylerin sağlıklı ve hasta ayakları arasında belirgin bir sıcaklık farkının olduğu, bu sıcaklık farkının; ön ayaklarda, 11,75±5,03 °C iken arka ayaklarda, 10,96±4,45 °C olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Düzgün A. The Use of Thermography in Veterinary Surgeons. Van Yuzuncu Yil University, Health Science Institute, PhD Thesis in Department of Veterinary Surgery, Van, 2018. In this study, it was aimed to determine the applicability of thermal camera at different ambient temperatures in diagnosis of feet, carpal and tarsal joint diseases of cattles. The material of this study was consisted of, 200 female cattle, over 1 year old, in 12 different farms. The temperature of the carpal joint was measured from the cranial, lateral of the tarsal joints and the anterior and posterior limbs from the dorsal of coronal band region with termal camera. Although, there was no statistically significant difference between temperature of healthy foot, carpal and tarsal joints of the same individuals, there was statistically significant difference between the temperature of healthy and diseased feet of the patient subjects; it was found 11.75 ± 5.03 ° C in the front feet, and 10.96 ± 4.45 ° C in the rear feet.