Ratlarda yüksek yağlı diyet ile obezite oluşumu üzerine mate yaprağı (Ilex paraguariensis) ekstraktı etkisinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırılması
Preventative effects of mate leaves (Ilex paraguariensis) extract on formation obesity by feeding with high fat diet in rats: An investigation by histopathological and biochemical
  1. Tez No: 487558
  2. Yazar: ERHAN ESİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Esim E. Ratlarda Yüksek Yağlı Diyet ile Obezite Oluşumu Üzerine Mate Yaprağı (Ilex paraguariensis) Ekstraktı Etkisinin Histopatolojik ve Biyokimyasal Olarak Araştırılması. Y.Y.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Bu çalışmada yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda, Mate yaprağı (Ilex paraguariensis) çayının obezite oluşumu üzerine etkisi histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırıldı. Bu amaçla Wistar albino türü ratlar; Kontrol (K) (n:8), Yüksek Yağlı Diyet (YYD) (n:8), YYD+Mate (YYD+M) (n:8) ve Mate (M) (n:8) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu standart pellet yemle beslendi. YYD ve YYD+M grubu ratlara 300g/kg oranında tereyağı eritilip yeme katılarak enerji değeri yüksek (4000 kcal/kg üzeri) pellet yem ile 8 hafta süreyle verildi. YYD+M ve M grubu ratlara 3 gr/kg vücut ağırlığı olacak şekilde günlük hazırlanan Mate yaprağı (Ilex paraguariensis) çayı orogastrik sonda ile verildi. Histopatolojik olarak karaciğerden alınan doku örneklerinde YYD grubunda makro ve mikroveziküler yağlanma, hidropik dejenerasyon ve bazı hepatositlerde koagulasyon nekrozları görülürken, YYD+M grubunda tek tük makro ve mikroveziküler yağlanma görüldü. Biyokimyasal analizlerde ALT, AST, ALP, LDH, GGT, Kolesterol, Trigliserit, HDL ve Açlık kan glukoz düzeyleri YYD grubunda kontrol grubuna göre belirgin düzeyde yüksek, YYD+M grubunda ise kontrol grubuna yakın olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, YYD ile birlikte verilen Mate yaprağı (Ilex paraguariensis) ekstresinin ratlarda obezite oluşumunun önüne geçebileceği kanatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Esim E. Preventative Effects of Mate Leaves (Ilex paraguariensis) Extract on Formation Obesity by Feeding with High Fat Diet in Rats: An Investigation by Histopathological and Biochemical. Y. Y. U, Institute of Health Science Department of Pathology MSc Thesis, Van, 2017. The aim of this study is to investigate by histopathological and biochemical effects of preventative effects Ilex paraguariensis leaves' tea on obesity development by feeding with high fat diet in rats. In this study, 32 Wistar albino rats were divided to four groups as Group Control (C ) (n:8), Group High Fat Diet (YYD) (n:8), Group High Fat Diet+ Ilex paraguariensis (YYD+M) (n:8) and Group Ilex paraguariensis (M) (n:8). YYD and YYD+M group rats received YYD (4000 kcal/kg) containing fat (300g/kg) for 8 weeks. The daily preparation of Mate leaf (Ilex paraguariensis) tea at the dose of 3 g/kg body weight in rats of group YYD + M and M group was given by orogastric catheter. During the study, weight gain of the rats was monitored. Hepatoprotective effect by Ilex paraguariensis tea was further supported by the almost normal histology in YYD+M tea-treated group as compared to the degenerative changes such as macrovesicular and microvesicular fattenings, hydropic degeneration and coagulation necrosis of some hepatocyte in the YYD treated rats. Decreased levels of blood glucose AST, ALT, ALP, LDH, GGT, cholesterol, triglycerides, HDL cholesterol and glocose were detected in plant tea supplemented YYD. In conclusion, these findings suggested that simultaneous treatment of Ilex paraguariensis attenuated hepatic fat accumulation in YYD fed rats.