Ratlarda yüksek yağlı diyet ile indüklenen obezite oluşumu üzerine silymarin'in engelleyici etkisinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırılması
Histopathologic and biochemical investigation of the preventive effect of silymarin on high fat diet-induced obesity formation in rats
- Tez No: 539738
- Danışmanlar: PROF. DR. ZABİT YENER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜBEYİR HUYUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Keleş İ. Ratlarda Yüksek Yağlı Diyet ile indüklenen Obezite Oluşumu Üzerine Silymarin'in Engelleyici Etkisinin Histopatolojik ve Biyokimyasal Olarak Araştırılması. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Patoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2019. Bu çalışmada, yüksek yağlı diyetle beslenerek kilo artışı sağlanan ratlarda, Silymarin'in obezite üzerine etkisi histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırıldı. Bu amaçla 32 rat, her bir grupta sekiz rat olacak şekilde; Kontrol (n:8), Obezite (n:8), Obezite+Silymarin (n:8) ve Silymarin (n:8) olmak üzere rastgele 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu, standart rat pelet yemiyle beslendi. Obezite grubu, enerji değeri yüksek yağ diyetli pelet yem ile beslendi. Obezite+Silymarin grubu, enerji değeri yüksek diyetli pelet yem ile beslenmeye ilaveten Silymarin ratlara 3mg/kg/rat dozda günlük olarak orogastrik gavaj ile verildi. Silymarin gurubu ise; standart pelet yem ile beslenmeye ilaveten Silymarin ratlara 3mg/kg/rat dozda günlük olarak orogastrik gavaj ile verildi. Çalışma boyunca sıçanların kilo alımı takip edildi. Deneme sonucunda nekropsi yapılan ratlardan biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler için kan ve doku örnekleri alındı. Histopatolojik olarak obezite grubunda; karaciğerde sentrilobuler hepatositlerde farklı büyüklüklerde keskin sınırlı yağ vakuolleri ve bu hepatositlerin kimisinde koagulasyon nekrozu gözlenirken, Obezite+Silymarin grubunda kontrol grubunda olduğu gibi karaciğerin normal histolojik görünümü izlendi. Kan serumu örneklerinde; alanin transaminaz (ALT), aspartik transaminaz (AST), alkalen fosfataz (ALP), laktat dehidrogenaz (LDH), gama glutamil transferaz (GGT), kolesterol, trigliserit, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve açlık kan şekeri (AKŞ) aktiviteleri belirlendi. Obezite grubundaki ALP, LDH, trigliserit ve AKŞ aktiviteleri kontrol grubuna göre önemli ölçüde arttığı, obezite+silymarin grubunda ise kontrol grubuna yakın olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, enerji değeri yüksek diyetli pelet yem ile beslenmeye ilaveten Silymarin verilen ratlarda karaciğer yağlanmasının büyük oranda önlendiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Keleş İ. Histopathologic and biochemical investigation of the preventive effect of Silymarin on high fat diet-induced obesity formation in rats. Van Yuzuncu Yıl University, Health Sciences Institute, Department of Pathology Master Thesis, Van, 2019. In this study, the effect of Silymarin on obesity in rats fed with high-fat diet was investigated histopathologically and biochemically. For this aim, thirty two (32) rats were randomly separated in four groups, to be eighth (8) rats in each group, control (n=8), obesity (n=8), obesity plus Silymarin (n=8) and Silymarin (n=8). Control group was fed with the standard rat pellet bait. Obesity group was fed high-energy value fat-diet pellet bait. Obesity plus Silymarin group was fed with high energy value diet pellet bait, additionally, Silymarin was daily given the dose of 3mg/kg/rat with an orogastric gavage. Silymarin group was fed with standard pellet bait, additionally, Silymarin was daily given the dose of 3 mg/kg/rat with an orogastric gavage. During the experiment, the weight gaining of rats was tracked. At the end of the experiment, blood and tissue samples were taken from rats done necropsy for the biochemical and histopathologic examinations. Histopathologically, fat vacuoles and coagulation necrosis was particularly observed in centrilobular hepatocytes in the obesity group rat's liver, while in the obesity plus Silymarin group, the liver was observed normal histologic appearance like in the control group. In the blood serum samples, alanine transaminase (ALT), aspartic transaminase (AST), alkaline phosphatase (ALP), lactate dehydrogenase (LDH), gamma- glutamyl transferase (GGT), cholesterol, triglyceride, HDL cholesterol, LDL cholesterol and fasting blood sugar (AKS) activities were determined. It was noticed that ALP, LDH, triglyceride and AKS activities in the obesity group was significantly increased according to the control group, while in the obesity plus Silymarin group was similar to that of the control group. In conclusion, it was shown that liver lubrication was substantially prevented in rats fed with pellet bait with high energy value, given additional Silymarin.