Ratlarda deneysel olarak oluşturulan yara modelinde civanperçemi (achıllea mıllefolıum) bitkisinin yara iyileşmesi ve oksidatif stres üzerine etkisinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırılması
A histopathological and biochemical investigation of the wound healing and oxidative stress effect on the wound model of the achillea millefolium in rats
- Tez No: 487557
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Akyol T. Ratlarda Deneysel Olarak Oluşturulan Yara Modelinde Civanperçemi (Achillea millefolium) Bitkisinin Yara İyileşmesi ve Oksidatif Stres Üzerine Etkisinin Histopatolojik ve Biyokimyasal Olarak Araştırılması. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Patoloji Anabilim Dalı Veteriner Programı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Bu çalışmada Civanperçemi'nin (Achillea millefolium) (CP) ratlarda yara iyileşmesi üzerine histopatolojik, immunohistokimyasal ve biyokimyasal etkisi araştırıldı. Çalışmada 24 adet Wistar albino ırkı rat kullanıldı. Ratlar; kontrol (K), CP ve Madecassol (M) grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki ratların sırt bölgesi derisinde anestezi altında 0,8 cm'lik punch cihazı ile tam kat yara oluşturuldu. CP grubu ratların yara bölgelerine CP ekstraktından elde edilen pomat uygulanırken, M grubu ratların yara bölgelerine ise ticari bir preparat olan madecassol kremi uygulandı. Denemenin 7. günü ile deneme sonu olan 15. günde anestezi altında kan ve deri doku örnekleri alındı. Histopatolojik incelemelerde, K grubu ile karşılaştırıldığında CP grubunda yangı ve ödemin azaldığı, epitelizasyon, fibroblastik aktivite ve kollajenizayonda pozitif bir etki görüldü. İmmunohistokimyasal olarak CP grubunda Glutathione peroxidase 1 (GPx1) immunoreaktivitesi K grubundan daha güçlü idi. Deri ve kan dokusunun biyokimyasal incelemelerinde K grubuna göre M ve CP grubunda antioksidan savunma sistemi enzim düzeyleri daha yüksek idi. Sonuç olarak CP'nin bağ doku oluşumunu arttırdığı ve epitelizasyonun tamamlanması için gerekli zamanı azaltarak yara iyileşmesini hızlandırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Akyol T. A Histopathological and Biochemical Investigation of the Wound Healing and Oxidative Stress Effect on the Wound Model of the Achillea millefolium in Rats. Van Yuzuncu Yıl University Institute of Health Science Department of Pathology Veterinary Programs MSc Thesis, Van, 2017. The aim of current study is to evaulate of histopathological, immunohistochemical and biochemical effects of Achillea millefolium (Civanperçemi-CP) on the wound healing in the rats skin. In this study, 24 Wistar albino rats were divided to three groups, Control (K), Madecassol® (M) and Achillea millefolium (CP). A wound was created with a punch device under the anesthesia in the back region of the rats in all groups. Achillea millefolium and madecassol pomad have been administered to study groups per day and serum physiologic solution has been administered to K group locally as placebo. In order to evaulate by histopathological and immunohistochemical and biochemical on 7th and 15th days by taking the blood and skin tissue. Compared with the K group, the topical application of Achillea millefolium has a positive effect on epithelialization, fibroblastic activity and collagenization in the CP group with decreased inflammation and edema. As a result of immunohistochemical investigation, Glutathione peroxidase 1 (GPx1) immunoreactivity in the CP group was stronger than in the K group. Biochemical examination of skin and blood tissue revealed that fluctuated antioxidant defence system constituents levels were restored in CP and M groups. In conclusion, Achillea millefolium increased connective tissue formation and reduced the time needed to complete epithelization and was also found that wound healing was accelerated by this occasion.