Yoğun bakım ünitelerinde takip edilen trakeotomi olgularının retrospektif olarak irdelenmesi (2 yıllık analiz)
- Tez No: 487587
- Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Trakeotomi açılma nedeninin genellikle uzamış entübasyona bağlı olduğu görüldü. Yüz on altı hastanın 18'inin cerrahi yöntemle, 98'inin perkütan yöntemle trakeotomi açıldığı görüldü. Yatış nedenlerine göre en yüksek hasta sayısı, nörolojik nedenli yatan hasta grubunda yer aldı. Kardiyak nedenli yatan hasta grubunda mortalite %100 olup, taburcu hasta belirlenmemiştir. Ek hastalık sayısının arttıkça mortalitenin arttığı, weaning oranının ise azaldığı görüldü. Yaş ile mortalite arasında da anlamlı bir ilişki belirlendi. Trakeotomi açılma günü uzaması ile mortalite arasında hafif bir artış olmasına rağmen, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmedi. Yaş arttıkça weaning oranının azaldığı görüldü. Ayrıca erkek cinsiyette weaning oranı daha yüksek bulunmuş olup, bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi. Sonuç: Yoğun bakım ünitelerinde uzamış entübasyonlardan sonra trakeotomiye geçilmesi hastalar için daha yararlıdır. Trakeotomi komplikasyonlarının uzamış endotrakeal entübasyon komplikasyonlarından daha az olduğu göz önünde bulundurulursa, bu işlem uzamış entübasyonlu hastalarda güvenle uygulanabilir. Ancak trakeotomi zamanlaması açısından spesifik bilgiler veren yeni çalışmalara gereksinim olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Reason for performing tracheotomy was mostly due to prolonged intubation. Out of 116 patients, 18 had surgical and 98 had percutaneous tracheotomies. Neurologic causes were the most observed reason for the hospitalization of greatest number of patients. Mortality in the group hospitalized for cardiologic reasons was 100% and any discharged patient was not detected. We observed that, as the number of additional diseases increased, mortality also increased and weaning ratio decreased. There was a significant correlation between age and mortality. Despite a slight increase in mortality with delay in tracheotomy, a statistically significant correlation was not detected between them. Weaning rate decreased with age. In addition, weaning rates were found to be higher in males, which was statistically significant. Conclusion: Tracheotomy is beneficial for patients after prolonged intubation in intensive care units. If we consider that tracheotomy has lesser number of complications than extended endotracheal intubation, this procedure can be safely applied to patients with prolonged intubation. However, more research is needed for specific information regarding tracheotomy timing.