Bir üniversite hastanesinde aile hekimliği polikliniklerine başvuran hastaların beden kitle indeksi ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between body mass index and depression levels of patients attending family medicine policlinics in a university hospital
- Tez No: 487588
- Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
GİRİŞ: Beden kitle indeksi (BKİ) ve psikiyatrik hastalıklar arasındaki ilişki çok sayıda araştırmaya konu olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bu konuda yapılmış çalışmalar incelendiğinde özellikle obezite ve depresyon arasında bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu çalışmadaki amacımız yetişkinlerde beden kitle indeksi ve depresyon arasında nasıl bir ilişki olduğunu araştırmaktır. YÖNTEM: Çalışmamızda hastanemiz aile hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üstü hastalardan, daha önce psikiyatrik hastalık tanısı almamış, 270 gönüllüye sosyodemografik verilerden oluşan bir anket formu ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Ayrıca hastaların boy ve kilo ölçümleri alınarak BKİ hesaplanmıştır. Hastaların BDÖ skoru ve BKİ arasındaki ilişki araştırılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya veri toplama araçlarını eksiksiz olarak cevaplayan 270 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 38,89±11,83 yıldır. Hastaların %63'ü (n=170) kadın, %37'si (n=100) ise erkektir. Katılımcıların BKİ ile BDÖ puanlarının korelasyonuna bakılmıştır. Aralarında anlamlı bir korelasyon görülmemiştir (p=0,660; r=0,027). Kadınlarda BKİ erkeklerden anlamlı düşük bulunmuştur (p=0,001). Kadınlarda BDÖ puanları erkeklerden anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,007). Medeni durum BDÖ puanları üzerinde anlamlı değişiklik oluşturmazken (p=0,959), evlilerin BKİ' leri evli olmayanlardan anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,016). Çalışma durumu BDÖ puanları üzerinde anlamlı değişiklik oluşturmazken (p=0,114), çalışmayan bireylerin BKİ' leri çalışan bireylerden anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,018). Katılımcılarda tanı konulmuş bir tıbbi rahatsızlık varlığı BKİ (p=0,051) ve BDÖ (p=0,066) puanları üzerine anlamlı etki etmemiştir. SONUÇ: Çalışmamızda BKİ ile depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuçlarımız tedavi arayışında olmayan daha geniş örneklem grupları ile yapılacak çalışmalarla desteklenmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Beden kitle indeksi, Beck Depresyon Ölçeği, Depresyon, Obezite
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The relationship between body mass index and psychiatric diseases has been the subject of numerous researches and continues to exist. When studies on this subject are examined, it is seen that there is a relation between obesity and depression especially. Our aim in this study is to investigate the relationship between body mass index and depression in adults. METHODS: A questionnaire consisting of sociodemographic data and Beck Depression Scale were administered to 270 patients who applied to our family medicine outpatient clinics, were 18 years of age or older and did not have a previous psychiatric diagnosis. Body mass index was also calculated by taking measurements of height and weight of the patients. The relationship between Beck Depression Scale score and body mass index was investigated. Analysis of the obtained data was done using SPSS program. RESULTS: 270 patients who responded fully to the data collection tools were included in the study. The average age of participants was 38,89 ± 11,83 years. 63% of the patients (n = 170) were female and 37% (n = 100) were male. Correlations of participants' body mass index and Beck Depression Scale scores were investigated. There was no statistically significant correlation between body mass index and Beck Depression Scale scores (p=0,660; r=0,027). Body mass index in women was significantly lower than men (p=0,001). Beck Depression Scale scores in females were significantly higher than males (p=0,007). While the marital status did not significantly change the Beck Depression Scale scores (p=0,959), the body mass indexes of the married couples were significantly higher than the unmarried ones (p=0,016). While the working status did not significantly change the Beck Depression Scale scores (p=0,114), the body mass indexes of the non-working individuals were significantly higher than the working individuals (p=0,018). The presence of a medical illness in participants did not have a significant effect on body mass index (p=0,051) and Beck Depression Scale score (p=0,066). CONCLUSION: There was no significant relationship between body mass index and depression levels in our study. Our results should be supported by studies with larger sample groups that are not seeking treatment. KEYWORDS: Body mass index, Beck Depression Scale, Depression, Obesity