Acil serviste akut koroner sendromlu hastalarda nötrofil / lenfosit oranı, monosit sayımının değerlendirilmesi
Assessment of neutrophil / lymphocyte ratio and monocyte count in patients with acute coronary syndrome in emergency department
- Tez No: 487586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERVAN GÖKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Akut koroner sendromlar, dünyada ve ülkemizde tüm ölüm sebepleri içersinde en üst sırada yer almaktadır. Akut koroner sendromların teşhisinde rutin olarak kullanılan bazı tetkikler mevcuttur. Aynı zamanda bu hastalarda kullanılan bazı risk skorlamaları da bulunmaktadır. Ancak bu risk skorlamaları oldukça değişkenlik gösteren parametrelere sahiptir. Bu çalışmada tam kan sayımı parametrelerinin akut koroner sendromların klinik seyrinde prediktif açıdan değerli olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran 330 akut koroner sendromlu hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, tam kan parametreleri, nötrofil / lenfosit oranı (NLR), TIMI ve GRACE risk skorları, EKG bulguları kayıt altına alındı. Hastaların hastanede kalış süreleri, hastane içi mortaliteleri ve 6 aylık mortaliteleri takip edildi. Bulgular: Çalışmadaki hastaların % 77,3'ü erkek, % 22,7'si kadındı. Yaş ortalaması 61±12 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute coronary syndromes are at the top of all death causes in the world and in our country. There are some tests routinely used in the diagnosis of acute coronary syndromes. There are also some risk scorings used in these patients at the same time. However, these risk scorers have very variable parameters. In this study, we aimed to investigate whether full blood count parameters are predictive of the clinical course of acute coronary syndromes. Matherial and Methods: The study included 330 patients with acute coronary syndrome who were admitted to the Emergency Department of Ankara Yildirim Beyazit University Ataturk Training and Research Hospital. Patient's demographics, total blood count parameters, neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), TIMI and GRACE risk scores, and ECG findings were recorded. Length of stay, in-hospital mortality and 6-month mortality were followed. Results: In our study, 77.3% of the patients were male and 22.7% were female. The mean age was 61 ± 12.