Bireylerde balık yağı kullanımı ve egzersizin biyokimyasal profil üzerine etkisi
Effect of fish oil and exercise on individuals biochemical profile
  1. Tez No: 487607
  2. Yazar: KERİM BAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ BANU AYÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç:Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeye bireylerin yaşam kalitelerinde düşme yaratmakta ve yaşam sürelerini kısaltmaktadır. Bu süreçte gerek kullanılan balıkyağı takviyelerinin gerekse yapılan egzersizin kişilere olumlu katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya yaşları 50-65 yıl arasında olan LDL düzeyleri 130mg/dL üzerinde, Total kolesterol düzeyleri 200 mg/dL üzerinde olan 40 kadın denek katıldı. Denekler 10'ar kişilik (balıkyağı kullanan egzersiz yapan, balıkyağı kullanan egzersiz yapmayan, balıkyağı kullanmayan egzersiz yapmayan, balıkyağı kullanmayan egzersiz yapan) olarak 4 gruba ayrılmıştır. Çalışmada balıkyağı kullanan gruplara hergün günlük 720 mg 1 doz Marincap marka balıkyağı verilmiş ve spor yapan gruplara haftada 3 gün günlük 5 - 5,5 km/saat hızında 45 dk. Life Fitness F1 smart 2,5 Hp yürüyüş bandında yaptırılmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen bulgu sonuçları grup içi istatistiksel olarak, SPSS 15.0 istatistik programında non-parametrik Wilcoxon testi kullanılarak, gruplar arasındaki farklılıklar Kruskal-Wallis testi kullanılarak (p0.05) anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Life without movement and with unhealthy food consumption may cause damage to natural metabolism and decreased lifespan. This study is intented to provide a positive contribution to peoplewith fish oil consumption and exercise support during this period of unhealty eating. Materials and Methods: Fourty female subject age between50-65 years and have LDL levels at above 130 mg/dL and total cholesterol levels at above 200 mg/dL were involved in this study. Subjects divided into 4 groups of 10 persons (using fish oil with exercise, using fish oil without exercise, not using fish oil with exercise, not using fish oil without exercise). In this study, it's given 720 mg 1 dose Marincap brand fish oil everyday by daily tothe groups using fish oiland the groups making exercise are worked with 5 – 5,5 km/h speed value for duration of 45 mins and period of 3 day in a week with using Life Fitness Smart 2,5 hp treadmill. The results of this study were evaluated at a level of meaningfulness by using SPSS 15.0 statistic programme with non-parametrical Wilcoxon test for in-group statistics and using Kruskal-Wallis test (p0.05) between the groups in this study.