Precede-proceed eğitim tabanlı programın genital hijyen davranışlarını geliştirmeye etkisi
The effect of the precede-proceed based training program on improving genital hygiene behaviors
- Tez No: 487638
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Araştırma, PRECEDE-PROCEED eğitim tabanlı programın genital hijyen davranışlarını geliştirmeye etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma ön test-son test, randomize, kontrol gruplu deneysel türde yapılmıştır. Araştırma, Erzurum Saltuklu Aile Sağlığı Merkezi'nde Haziran 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmaya 60 deney, 60 kontrol grubu olmak üzere 120 genital enfeksiyonlu kadın alınmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Genital Hijyene Yönelik Bilgi, Tutum ve İnançları Belirleyen Veri Formu”ve“Genital Hijyen Davranışları Envanteri (GHDE)”ile toplanmıştır. Bulgular: Deney grubundaki kadınların %32.5'inin, kontrol grubundaki kadınların %38.3'ünün vajinal akıntıda değişiklik olması şikayeti ile sağlık kuruluşuna başvurduğu belirlenmiştir. Deney grubunda yer alan kadınların %19.2'sinin bakteriyel vajinozis, %12.5'inin kandidiyazis, kontrol grubundaki kadınların %15'inin bakteriyel vajinozis ve %8.3'ünün kandidiyazis tanısı aldığı saptanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki kadınların genital hijyen bilgi puan ortalamaları karşılaştırıldığında; deney grubundaki kadınların ön testte genital hijyen bilgi puan ortalamaları 8.0±2.1 olduğu, kontrol grubundaki kadınların ön test genital hijyen bilgi puan ortalamaları 8.5±1.9 olduğu belirlenmiştir. Deney grubundaki kadınların son testte genital hijyen bilgi puan ortalamaları 12.6±0.9 olduğu, kontrol grubundaki kadınların son test genital hijyen bilgi puan ortalamaları 8.7±1.8 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to investigate the effect of a training program based on the PRECEDE-PROCEED Model on improving genital hygiene behaviors. Material and Methods: This study was carried out using experimental research design with pre- and post-tests, randomized and a control group. The study was conducted at Erzurum Saltuklu Family Health Center between June 2017 and January 2018. Of the women with genital infections, 120 women were included in the study, of which 60 were in the experimental group and 60 were in the control group. The data were collected by“Personal Information Form,”“Genital Hygiene Knowledge, Attitude and Beliefs, Questionnaire”and“Genital Hygiene Behavior Inventory (GHBI)”. Results: It was determined that 32.5% of the women in the experimental group and 38.3% of the women in the control group admitted to the health center with a complaint of change in vaginal discharge. Of the women in the experimental group, 19.2% had bacterial vaginosis, 12.5% had candidiasis; and, of the women in the control group, 15% had bacterial vaginosis and 8.3% was found to be diagnosed with candidiasis. When the mean genital hygiene knowledge scores of the women in the experimental and the control groups were compared, it was determined that the mean pre-test genital hygiene knowledge score of the women in the experimental group was 8.0±2.1 and the mean pre-test genital hygiene knowledge score of the women in the control group was 8.5±1.9. The mean post-test genital hygiene knowledge score of the women in the experimental group was 12.6±0.9 and mean post-test genital hygiene knowledge score of the women in the control group was 8.7±1.8.