İnmeli evde bakım hastalarının bakım vericilerine precede-proceed modeline temellendirilerek verilen eğitim programının bakım verme tepkisi, algılanan sosyal destek düzeyi ve hasta sonuçlarına etkisi
The effect of the training program given to caregivers of home care patients with stroke based on the precede-proceed model on caregiving response, perceived social support level and patient outcomes
  1. Tez No: 889955
  2. Yazar: SÜMEYYE AKÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN, DOÇ. DR. MİRKO PROSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnmeli evde bakım hastalarının bakım vericileri fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarla başa çıkmak zorunda kalmaktadır. Bu çalışma, inmeli evde bakım hastalarının bakım vericilerine Precede-Proceed Modeline temellendirilerek verilen eğitim programının bakım verme tepkisi, algılanan sosyal destek düzeyi ve hasta sonuçlarına etkisini değerlendirmek amacıyla, Temmuz-Aralık 2023 tarihleri arasında yarı deneysel düzende, kendi kontrol grubunu oluşturan tek grup örneklemli çalışmadır. Çalışmanın evrenini bir kamu hastanesinin evde sağlık hizmetleri biriminden yararlanan N=292 inmeli evde bakım hastası ve bakım vericileri, örneklemini ise (n=70) inmeli hasta ve (n=70) bakım vericisi oluşturmuştur. İnmeli evde bakım hastalarının müdahale sonrası zamana bağlı değişimleri (8. ve 16.haftalarda)“Hasta kişisel bilgi formu (bakıma yönelik ifadeler)”,“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”ve“Hastaneye başvuru izlem formu”kullanılarak değerlendirilmiştir. Bakım vericilerin müdahale sonrası zamana bağlı değişimleri (8. ve 16.haftalarda)“Bakım Verici Tepki Değerlendirme Ölçeği ”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Caregivers of home care patients with stroke have to cope with physical, psychological, social and economic problems. This study is a quasi-experimental, single group sampling study with its own control group between July-December 2023 in order to evaluate the effect of the training programme based on the Precede-Proceed model on the caregiving response, perceived social support level and patient outcomes of the caregivers of home care patients with stroke. The population of the study consisted of N=292 stroke home care patients and their caregivers who benefited from the home health services unit of a public hospital, and the sample consisted of (n=70) stroke patients and (n=70) caregivers. The time-dependent changes of home care patients with stroke after the intervention (at the 8th and 16th weeks) were evaluated using the 'Patient personal information form (statements about care)', 'Braden Risk Assessment Scale' and 'Hospital admission follow-up form'. The time-dependent changes of the caregivers after the intervention (at the 8th and 16th weeks) were evaluated with the 'Caregiver Reaction Rating Scale' and 'Multidimensional Perceived Social Support Scale'.