Precede-proceed modeline temellendirilmiş 'sigarayı bırakıyorum geleceğimi ve sağlığımı koruyorum' programının hemşirelik öğrencilerinin sigara içme davranışına etkisi
The effect of the program based on the precede-proceed model, 'I AM giving up smoking,Ii am protecting my future and MY health program', on smoking behavior of nursing students
- Tez No: 761217
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÖNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu çalışma Preced-Proceed Modeline temellendirilmiş Sigarayı Bırakıyorum Geleceğimi ve Sağlığımı Koruyorum (SiBGeSaK) programının hemşirelik öğrencilerinin sigara içme davranışına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma iki grupta ön test-son test-izlem düzeninde yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın uygulanması Ekim 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında bir üniversitede eğitim gören hemşirelik öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Etik kurul, kurum izni ve öğrencilerden bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Çalışma 40 girişim, 40 kontrol grubu olmak üzere 80 hemşirelik öğrencisi ile yapılmıştır. Girişim grubuna SiBGeSaK Programı uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Sigara İçenleri Tanılama Formu, Bireysel Bilgi Formu, Davranış Değiştirme Süreci Ölçeği, Karar Denge Ölçeği, Öz Etkililik/Yeterlik Ölçeği, Teşvik Eden Faktörler Ölçeği, Değişim Aşamalarının Sınıflandırılması Ölçeği, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Frekans analizi, betimsel analizler, Wilcoxon, ANOVA, Bağımlı gruplarda t testi, ANCOVA analizi ve eta-kare değeri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of the I am giving up smoking, I am protecting my future and my health program based on the Preced-Proceed Model on the smoking behavior of nursing students. Method: The research is a quasi-experimental study in two groups in the order of pretest-posttest-follow-up. The implementation of the research was carried out with nursing students studying at a university between October 2021 and April 2022. Ethics committee, institutional permission and informed consent were obtained from the students. The study was conducted with 80 nursing students, 40 of whom were intervention and 40 were control groups. The intervention group I am giving up smoking, I am protecting my future and my health program was implemented. Smokers Diagnosis Form, Individual Information Form, Behavior Change Process Scale, Decision Balance Scale, Self-Efficacy/Efficacy Scale, Encouraging Factors Scale, Classification of Stages of Change Scale, Fagerström Nicotine Addiction Test were used in data collection. Wilcoxon, ANOVA, Dependent groups t test, ANCOVA analysis and eta-square value were used.