Reanimasyon ünitesinde takip edilen onkolojik gastrointestinal cerrahi olgularında asa, apacheıı, possum skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
Mortality in patients after oncologic gastrointestinal surgery: Comparison of three scoring systems (asa, apache ii and possum)
- Tez No: 487640
- Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızda 2010-2012 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Dr Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez ve Acil Yoğun Bakım Üniteleri‟nde takip edilen onkolojik gastrointestinal sistem cerrahi operasyon geçiren 82 hastanın verileri hastanemiz bilgi işlem sistemi olan OCTOMED sistemi ve hastane arşivinde bulunan hasta dosyaları incelenerek tarandı. Araştırmaya özofagus, mide, pankreas ve barsak kanseri teşhisi almış hastalar dahil edildi. Yaş, cinsiyet, ASA skoru, APACHE skoru, APACHE‟ye göre beklenen ölüm oranı (B.Ö.O.), POSSUM skoru, operasyon tipi, yandaş hastalıkları (KOAH, KAH, KYY, HT ve DM) ve mortalite hazırlanan formlara kaydedildi. Operasyon tipleri major operasyonlar (herhangi bir laparotomi, kolon rezeksiyonu, koledoktomi ve koledok eksplorasyonu), major kompleks operasyonlar (abdominoperineal operasyonlar, pankreas ve karaciğer rezeksiyonları, özofagus ve mide rezeksiyonları) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmamızda yaş, yandaş hastalık sayısı, operasyon tipinin mortalite ile ilişkisi ayrı ayrı değerlendirildi. ASA sınıflaması, APACHE II ve POSSUM skorlama sistemlerini mortalite ile ilişkileri ve kendi aralarında mortaliteyi doğru tahmin etme performansları değerlendirildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 13,0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel parametrelerin (ortalama, standart sapma, frekans) ikili gruplar arası karşılaştırmalarında Student‟s t-testi, çoklu karşılaştırmalarında ise tek yönlü ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we examined medical records of patients followed in intensive care unit after oncologic gastrointestinal system surgery and investigated the afficacy of APACHE II, POSSUM and ASA scoring systems as predictors of mortality. Patients operated due to esophageal, stomach, pancreatic and bowel cancers were included study Age, gender, ASA , APACHE II ,POSSUM score of the patients and type of operation were recorded. Predicted death rate (PDR) was estimated by means of APACHE II, ASA and POSSUM scores and compared among themselves, The mean age of patients undergoing oncologic gastrointestinal system surgery was 64.6 (24-84) and the female:male ratio was 36:46. Upon the evaluation, it was determined that APACHE showed the best performance with the value of 0.81, while POSSUM showed an acceptable level performance with the value of 0.78. On the other hand, the value of the ASA scoring system was 0.63 and therefore its discriminative power was determined as insignificant. Our results suggest that the POSSUM and APACHE II scoring systems provide more statistically significant results for prediction of mortality in the postoperative period. We suggest that both POSSUM and APACHE II scoring systems can be confidently used for prediction of mortality in patients undergoing operations due to oncologic gastrointestinal diseases.