İnfertil kadınlarda yoganın stres düzeyine etkisi
The impact of yoga on stress level in infertile women
- Tez No: 487642
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışma, infertilite tedavisi alan kadınlarda planlı yoga uygulamasının stres düzeyine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma; ön test-son test uygulamalı ve deney-kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Antalya Özel Tüp Bebek Merkezi'nde tedavi gören infertil kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, belirtilen evrenden randomize olarak seçilen araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 64 deney ve 64 kontrol grubunda olmak üzere 128 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“İnfertilite Stresi Ölçeği”kullanılmıştır. Deney grubundaki kadınlara yoga uygulamaları haftada 2 gün, günde 1 saat olacak şekilde toplam 6 haftalık sürede tamamlanmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Deney grubunun yoga uygulamaları bittikten sonra hem deney hem de kontrol grubundaki kadınlara veri toplama araçları tekrar uygulanarak son test verileri toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi ve eşleştirilmiş gruplarda t testi, Mann Whitney –U Testi kullanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki kadınların İnfertilite Stres Ölçeği tüm alt boyutları ön test puan ortalamaları karşılaştırılmış, kişisel ve sosyal alanda ön test stres puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı saptanmıştır. Evlilik alanında ön test stres puan ortalamaları arasındaki farkın ise istatistiksel olarak önemli olduğu saptanmıştır. Deney ve kontrol grubundaki kadınların yoga öncesi kişisel ve sosyal alandaki stres düzeylerinin benzer olduğu, deney grubundaki kadınların evlilik alanındaki stres düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Deney ve kontrol grubundaki kadınların İnfertilite Stres Ölçeği alt boyut son test puan ortalamaları karşılaştırılmış, kişisel, evlilik ve sosyal alanda son test stres puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olduğu saptanmıştır. Son testte kişisel, evlilik ve sosyal alanların tümünde deney grubu kadınların stres puanlarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Yapılan yoga uygulamaları sonucunda deney grubundaki kadınların stres düzeyleri anlamlı derecede azalırken, herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubundaki kadınların stres düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmadığı saptanmıştır. Sonuç: İnfertil kadınlarda planlı yoga uygulamasının kadınların stres düzeyini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out with the aim of determining the effect of planned yoga application on stress level undergoing in infertile treatment in women. Material and Method: The study is an experimental group with pretest, posttest application and a randomized one with experimental and control groups. Study population consist of infertile women having treatment at Antalya Private IVF Unit. The study sample consist of total 128 women, 64 of whom are in control group and the rest of them in experiment group chosen randomly from mentioned population and fitting to study criteria and accepting to participate in the study. Personnel Information form and“The COMPI Fertility Problem Stress Scales”were used in data collection. For the women in experimental group, yoga applications are made to practice for two days in a week and, an hour for a day in total six week. For the women in control group, no attempts have been realized. After yoga applications of experimental group had finished, data collection tools were applied in both the women in control and the women in experimental group, and posttest data were collected. In the assessment of the data; percentage distribution, average, standard deviation, chi-square test, t test in independent groups and t test in matched groups, Mann Whitney –U Test were used. Results:“The COMPI Fertility Problem Stress Scales”of the women in experimental and control group were compared with the whole sub-dimensions pretest score averages, and it was found out that the distinction between pretest stress score averages individual and social field was not statistically significant. In the field of marriage, it was detected that the distinction between pretest stress score averages was statistically significant. It was also detected that stress levels of the women in experimental and control group before yoga in social and individual field were similar, and that stress levels in marriage field of the women in experimental group were higher.“The COMPI Fertility Problem Stress Scales”-dimension posttest score averages of the infertile women in both experimental and control group were compared, and it was found out that the distinction among posttest stress score averages individually, marriage and social fields was statistically significant. It was also found out that stress scores of the women in experimental group were lower in posttest individual, marriage and social fields. In the result of the yoga applications applied, it was concluded that stress levels of the women in control group in whom any attempts were not applied did not reduce significantly, while those of the women in experimental group reduced significantly. Conclusion: It was determined that planned yoga application undergoing in infertile treatment women reduced stress level in women.