Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sürecinde Rusya-İngiltere ilişkileri (2014-2016)
Russia-Uk relations during the annexation of Crimea (2014-2016)
- Tez No: 487658
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı, bölgesel bir sorundan uluslararası bir krize dönüşen Kırım'ın Rusya Federasyonu tarafından ilhakı sürecinde ve sonrasında yeni bir boyut kazanan Rusya- İngiltere ilişkilerini (2014-2016) tarihsel perspektif ışığında yeniden ele almaktır. Bu bağlamda, çalışmanın odaklandığı temel araştırma sorusu şu şekilde ifade edilebilir: Kırım'ın Rusya Federasyonu tarafından tek taraflı ilhakı sonrası geleneksel Rusya-İngiltere ilişkileri ne derece etkilenmiştir? Nitekim, yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip İngiltere-Rusya Federasyonu ilişkileri, dönemsel olarak süreklilik arz etse de, özünde inişli çıkışlı bir seyirde ilerlemiştir. Bu inişli çıkışlı ilişkilerin seyrini ise küresel politikada yaşanan kırılmalar belirlemiştir. Öyle ki, I. ve II. Dünya Savaşında itilaf devletleri sıfatıyla aynı tarafta yer almalarına karşın, Soğuk Savaş boyunca İngiltere'nin Amerika Birleşik Devletleri ile münhasır ilişki kurması ilişkilerin boyutunu menfi yönde etkilemiştir. Aynı şekilde, Soğuk Savaş'ın hemen akabinde, ilişkiler müsbet bir çerçeveye otursa da, 2000'li yıllardan sonra yeniden gerginleşmiştir. Son olarak ise, Kırım'ın Rusya Federasyonu tarafından ilhakı sonrası iki ülke ilişkileri, geçmiş yıllardaki tarihsel kırılmalardan özgün şekilde mevcut fay hatlarının daha da derinleştiği bir boyuta evrilmiştir. Bu araştırma, üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, Kırım Yarımadasının tarihi genel hatlarıyla anlatılmıştır. İkinci bölümde, Rusya-İngiltere ilişkilerinin başlangıç tarihi olan 1553'ten SSCB'nin dağılmasına kadarki dönem irdelenmiş ve iki ülke ilişkilerinin inişli çıkışlı dönemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Kırım Yarımadasının Rusya Federasyonu için önemi, krize yol açan sebepler, Mart 2014'te yaşanan Kırım Krizi ve Rusya'nın Kırım'ı ilhakı tarihsel kronoloji takip edilerek açıklanmıştır. Son tahlilde ise, Kırım'ın ilhak edildiği Mart 2014'ten, 2016 yılının sonuna kadarki dönemde Rusya-İngiltere ilişkilerinin seyri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to scrutinize Russia- UK relations between 2014-2016, which comprehended in a new level after the Russian invasion of Cremia that has evolved from a regional crisis into fulfledged international crisis, in a historical perspectives. In this context, the research question of the thesis is the following: To what extent, the traditional Russia - UK relations have been effected by the Russian annexation of Crimea? Indeed, the deep-rooted relations between Russia-UK has historically experienced some ups and downs periodically. Many of these ups-and downs were direct results of the events that took place in global politics. Even so, while they were on the same camp as the parts of the Axis during World War I and II, their mutual relations adversely influenced by the Britain's exclusive relationship with the United States in the time of the Cold War. Likewise, in the immediate post-Cold War era, the relations gained a new momentum, yet it once again turned into abyss in 2000s. Finally, after the Russian annexation of Crimea, the relations have moved into a distinctive phase in which the differences has been broadened over the existing fault-line compare to the historical occurences. The research consists of three parts. The first part surveyed through the history of the Crimean Peninsula to over a general frame and historical bacground. The second part deals with Russia - UK relations between 1553 and 1990s, from the initial date of starting official relationship- to the dissolution of the USSR. In the third chapter, the significance of Crimean Peninsula' to the Russian Federation, central factors that led to global crises over Crimea, the Crimean Crisis in March 2014 and the Russian annexation of Crimea are analysed choronologically. Finally, the last part studies the current of Russia - UK relations between March 2014, the date of Crimea's annexation, and late of 2016.