Abdominal cerrahi girişimlerde sevofluran ve desfluranın hemodinamik parametreler ve derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of desflurane and sevoflurane on haemodinamic parameters and recovery profile in abdominal surgery approachs
  1. Tez No: 487659
  2. Yazar: SELDA GÜL
  3. Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı, nitröz oksid ile beraber kullanılan sevofluran ve desfluranın hemodinamik parametreler ve derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Standard anestezi indüksiyonu sonrası 40 hasta rastgele 2 gruba ayrılarak %1 sevofluran ve %3 desfluran ile anestezi idamesi sağlandı. Hemodinamik parametreler insizyondan her 2 dakika önce ve sonrasında her 5 dakikada bir kaydedildi. İnhalasyon anestetiklerinin sonlandırılmasından spontan hareketlerin başlaması, ağrılı uyarana yanıt, ekstübasyon, adını hatırlama ve komutla el sıkmaya kadar geçen süre ölçüldü. Ortalama anestezi süresi sevofluran ve desfluran gruplarında sırasıyla 96.2±28.85 dk ve 124.65±48.81 dk idi.
Özet (Çeviri)
Summary The purpose of this study was to compare the hemodynamic, emergence and recovery characteristics of sevoflurane with those of desflurane in nitrous oxide anesthesia. Forty patients were randomly assigned to receive either sevoflurane 1% or desflurane 3% for maintenance of general anesthesia after standardized induction sequence. Measurements of hemodynamics occurred every 2 minutes prior to skin incision and every 5 min thereafter. The times for discontinuation of inhaled anesthetics to spontaneous movement, response to painful stimuli, extubation, recall of name and handgrip on command were measured. Mean anesthesia duration was 96.2±28.85 min and 124.65±48.81 min in sevoflurane and desflurane groups respectively.