Malign plevral efüzyonlarda kapalı plevra fırça biyopsisinin tanı degeri
Diagnostic yield of closed pleural brushing
  1. Tez No: 487683
  2. Yazar: EMİNE AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TAHAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, malign plevral efüzyon tanısında kapalı plevral fırçalamanın (CPBR) tanısal verimini değerlendirmektir. Yirmi bir yetişkin hasta (20 erkek ve 1 kadın); Bu prospektif çalışmaya 62.9 ± 8.6 yaşları katıldı. Her hastaya torakentez, CPBR ve fırçalama sonrası kapalı plevral biyopsi (CPB) uygulandı. CPBR 21 olgunun 12'sinde (% 57.1) tanı koymuşken, bu 12 olgunun 3'ünde plevral sıvı sitolojisi (PFC) ve CPB negatifti. Malign efüzyon tanısında PFC, CPBR ve CPB'nin duyarlılıkları sırasıyla% 33,% 57 ve% 52 idi. Kombinasyon halinde üç prosedür kullanıldığında, duyarlılık% 67'ye yükseldi. CPFC PFC ve CPB'ye ek olarak yapıldığında, tanı verimi ek olarak% 14 artmıştır. Bu müdahaleler nedeniyle ölüm olmadı. Komplikasyonlar 3 (% 14.2) olguda göğüs ağrısı, 2 (% 9.5) olguda hipotansiyon, 1 (% 4.8) hastada öksürük, 1 (% 4.8) olguda pnömotoraks ve 1 (% 4.8) olguda hemotoraks idi. Sonuç olarak, güvenli, basit ve iyi tolere edilen bir prosedür olarak CPBR malign plevral efüzyonlu hastaların tanısında yüksek tanısal verim sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the diagnostic yield of closed pleural brushing (CPBR) in the diagnosis of malignant pleural effusion. Twenty-one adult patients (20 men and 1 woman); aged 62.9 +/- 8.6 were participated to this prospective study. Thoracentesis, CPBR and closed pleural biopsy (CPB) following the brushing were applied to every patient. While CPBR provided diagnosis in 12 (57.1%) of 21 cases, in 3 of these 12 cases, pleural fluid cytology (PFC) and CPB were negative. The sensitivities of PFC, CPBR and CPB in the diagnosis of malignant effusions were 33%, 57% and 52%, respectively. When three procedures were used in combination, the sensitivity increased to 67%. When CPBR is performed in addition to PFC and CPB, the yield of the diagnosis increased 14% additionally. There was no mortality due to these interventions. Complications were chest pain in 3 (14.2%) cases, hypotension in 2 (9.5%) cases, cough in 1 (4.8%) case, pneumothorax in 1 (4.8%) case, and hemothorax in 1 (4.8%) case. In conclusion, CPBR as a safe, simple and well tolerated procedure provides high diagnostic yield in diagnosis of patients with malignant pleural effusion