Septorinoplasti operasyonlarında kontrollü hipotansiyon amacıyla yükleme dozu yapılmaksızın uygulanan esmolol ve dexmedetomidin infüzyonlarının etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of esmolol and dexmedetomidine without bolus dose for controlled hypotension during septorhinoplasty
- Tez No: 487684
- Danışmanlar: DR. BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Septorinoplasti operasyonu planlanan ASAI-II 19-50 yaş arası 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Premedikasyon olarak 0.03 mg/kg midazolam verildi ve hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Grup E(n=20) esmolol, Grup D(n=20) dexmedetomidin grubu olarak adlandırıldı. Standart monitörizasyonu takiben hastalara 3 dk %100 oksijen ile preoxygenizasyon sağlandı. İndüksiyonda 1mcg/kg fentanil, 2 mg/kg propofol ve 0.5-0.7 mg/kg rokuronyum kullanıldı. Anestezi idamesinde %4-6 desluran-%50N20-O2 karışımı kullanıldı. İnvaziv arter monitörizasyonu yapılarak hastaların arteriyel kan basıncı takip edildi. Grup E'ye 300 mcg/kg esmolol, Grup D'ye 0.5 mcg/kg/dk dexmedetomidin infüzyonu başlandı. Her hastaya çalışma ilaçları kesilmeden 5 dakika önce 10 mg IV metoklopromid, ve tramadol 1 mg/kg IV uygulandı. Ameliyat süresince ve derlenme odasına alındıktan sonra hastaların hemodinamik parametreleri takip edildi. Derlenmenin değerlendirilmesinde Modifiye Aldrete Skoru kullanıldı ve 9'a ulaştığında servise gönderildi. Hastalarda gelişen yan etkiler ve komplikasyonlar kayıt altına alındı. Hemodinamik açıdan her iki grubun verileri benzer seyretti. Cerrahi saha temizliği açısından değerlendirildiğinde Grup D 'de Grup E'ye oranla daha az kanlanma saptandı ancak istatistiksel olarak bir fark bulunmadı. Sonuç olarak septorinoplasti operasyonlarında yükleme dozu yapılmaksızın uygulanan esmolol ve dexmedetomidinin benzer hemodinami ve yan etkiler nedeniyle kontrollü hipotansiyonda güvenle kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The study group was composed of 40 ASA I-II patients aged between 19-50 yrs scheduked for septorhinoplasty. After premedicated with 0.03 mg/kg midazolam, patients were randomly divided into two groups. Esmolol group (n=20) named as Group E, dexmedetomidine (n=20) named as Group D. Following Standard monitorization, patients received 100%O2 during 3 min for preoxygenitation. Anesthesia induction achieved by 1 mcg/kg fentanyl, 2 mg/kg propofol, 0.5-0.7 mg/kg rocuronium. Maintenance was provided by 4-6% desflurane in 50%N2O-O2 mixture. Invazive arterial monitorization was used to measure arterial blood pressure. Group E received 300 mcg/kg esmolol, Group D received 0.5 mcg/kg dexmedetomidin infusion. 10 mg IV metoclopromide and 1 mg/kg tramadol IV was applied to all patients 5 minutes before cessation of treatment drugs. Over the surgical procedure and at the postanesthesia care unit hemodynamic monitorization was continued. Aldrete Recovery Score was to assess the recovery of patients and when the score reached to 9 patient sent to clinics. Side effects and complications were also recorded. Two groups were similiar in respect of hemodynamic characteristics. Surgical field was more clear in Group D compared to Group E bur the difference was insignificant. As a result, it's concluded that esmolol and dexmedetomidine without bolus dose may be used safely during septorhinoplasty in controlled hypotension.