Spinal anestezide bupivakain ile bupivakain-midazolam kombinasyonunun etkilerinin karşılaştırılması
Comparision of the bupivacain and bupivacain-midazolam combination in spinal anesthesia
- Tez No: 487682
- Danışmanlar: DR. BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Spinal anestezide anksiyeteyi azaltmak amacıyla genellikle intravenöz ajanlar kullanılsa da midazolamınintratekal ya da epidural yolla lokal anestezikerle beraber kullanımının sedatif etkileri bilinmektedir. Bu çalışmada bupivakain ile beraber kullanılan midazolamınhemodinamik parametrelere olan etkileri, analjezi ve motor blok başlama ve devam süreleri, sedasyon skorları, anestezi derinliği ve postoperatif analjezi süresi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dr. Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulunun onayı ile ASA l ve ll grubunda 40 erkek hasta çalışmaya dahil edildi.22G Spinocan ile oturur pozisyonda L4-5 intervertebral aralıktan bir gruba 2.5 mL% 0.5Bupivakainspinalheavy ile 0.4 Ml (2 mg) Midazolam (Grup l, n=20)diğer gruba 2.5 mL % 0.5 Bupivakainspinalheavy ile0.4 Ml % 0.9 sodyum klorür solüsyonu (Grup ll, n=20) verilerek spinal anestezi sağlandı. Sensoryal bloğun T10'a kadar ulaşması için geçen süre etki başlama süresi, L1'e gerilemesine kadar geçen süre etki süresi olarak kabul edildi. Motor bloğun başlama süresi, Bromageskalası değerleri, hemodinamik parametreler, anestezi derinliği ve Ramseysedasyon skorları kaydedildi. Operasyon bitiminden analjezik ihtiyacına kadar geçen süre postoperatif analjezi süresi olarak belirlendi. Etki başlama süresi Grup l'de daha kısa olmak üzere anlamlı olarak kısa bulundu(p0.05).
Özet (Çeviri)
Although intravenous agents are used for reducing anxiety in spinal anesthesia, the sedative action of intrathecal or epidural midazolam is known.In this study, our aim was to evaluate the effects of the combination of bupivacain with midazolam on hemodynamic parameters, time for analgesia and the postoperatif analgesia period. 40 male patients classified as ASA l and ASA ll were included in the study with approval of the Dr. Lütfü Kırdar Education and Research Hospital Ethic Committee. Spinal anesthesia was produced in the sitting position by injecting 2.5 mL 0.5 % Bupivacain spinal heavy with 0.4 mL (2mg) Midazolam in the first group (Groupl, n=20) and in the second group (Groupll, n=20) using 2.5mL .5 % Bupivacain spinal heavy with 0.4 mL 0.9 % sodium chloride with 22G Spinocan needle at level L4-5. The time required for the sensory block to reach level T10 was regarded as the duration of action. The time for the motor block to begin, the Bromage scale values, hemodynamic parameters, depth of anesthesia and Ramsey sedation scores were recorded. The time interval from the end of the operation to the time at which the patient required analgesia was regarded as the period of postoperative analgesia. Time for onset of action was shorter in Group l (p0.05). Bromage scale was higher in the control group comparision with the Midazolam group(p0.05). Depth of anesthesia and Ramsey sedation scores were clinically similiar in both groups.