Aile hekimlerinin kendi periyodik sağlık muayenelerini yaptırma durumu
The status of family physians' having own periodic health examinations
- Tez No: 487704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA İREN AKBIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırma ile Ankara ilindeki pratisyen ve uzman aile hekimleri ve uzmanlık eğitimi alan aile hekimliği asistanlarının aile hekimlerinin görev, yetki ve sorumluluklarının bir parçası olarak tanımlanmış olan kendi periyodik sağlık muayenelerini yaptırma durumunu tespit etmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu çalışma, 1 Kasım-30 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu serviks kanseri tarama programı ulusal standartlar, HPV numune alımına başlanması, kolorektal kanser taramaları, meme kanseri tarama programı ulusal standartlar temel alınarak geliştirilmiş soru formları ile gerçekleştirilmiştir. Ankara ilindeki aile hekimleri ve aile hekimliği asistanlarına e-mail grupları üzerinden ulaşılıp bağlantı kurulmuş ve araştırmaya katılmayı kabul edenlere Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH Aile Hekimliği Kliniği'nde, yaş gruplarına göre ayırarak hazırlanmış anket formları doldurtulmuştur. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki aile hekimleri/aile hekimliği asistanları oluşturmuş, araştırmaya dahil olmanın tek ölçütü Ankara ilinde aile hekimi olarak çalışmak/aile hekimliği asistanı olmak olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonunda 34 aile hekimi ve 39 aile hekimliği uzmanlık öğrencisi anket formunu tamamen yanıtlamıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan 73 aile hekimi ve aile hekimliği uzmanlık öğrencisinin %37'si erkek, %63'ü kadındır.
Özet (Çeviri)
Aim: With this research, it is aimed to determine the periodical health examinations of family physicians and family medicine residents in Ankara having their periodic health examinations done by themselves which are defined as part of their duties, powers and responsibilities for population. Material and Method: This descriptive study was conducted in between 1 November and 30 November 2017. The Turkish Public Health Agency legislation: cancer screenings, cervical cancer screening program national standards, starting to take HPV sample, colorectal cancer screenings, breast cancer screening program was developed with questionnaires developed on the basis of national standards. Family physicians and family medicine residents in Ankara were contacted via e-mail groups, and those who agreed to participate in the survey were filled in questionnaire forms that were prepared according to age groups at Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH Family Medicine Clinic. All of the family physicians and family medicine residents reached and accepted to participate were included in the research with no other inclusion criteria. At the end of the study 34 family physician and 39 family medicine specialist student answered the questionnaire completely. Conclusion: Among the physicians included in the study, 37 % was male and 63 % was female. The behavior of family physicians to perform periodic health examinations is significantly different according to their title, sex, age, marital status, presence of chronic illness or not.