İki yaş altı çocuğu olan annelerin, anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi,tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of knowledge, attitudes and behaviours related to mother's milk and breastfeeding of mothers have children under two years of age
- Tez No: 487703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ORBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 0-24 ay arası çocuğu olan annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışma 01.10.2017-01.12.2017 tarihleri arası Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Sağlık Uygulama ve Araştırma MerkeziPediatri Polikliniklerine başvuran çocukları 0-24 ay arasında olan 300 anneye anket tekniği kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmayakatılan 300 annenin %29'unun ilk altı ay bebeğini sadece anne sütü (su bile vermeden) ile beslediği, sadece anne sütü(veya artı su) verilen ortalama sürenin 3,78±1,96 ay olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors related to breast milk and breastfeeding of mothers with infants between 0-24 months and to evaluate the factors affecting them. Materials and Methods: This study was carried out by having interview using questionnaires on mothers with infants 0-24 months who applied to Pediatrics Polyclinics of and Health Sciences University Kartal Lütfi Kırdar Health Research and Practice Center on between 01.10.2017-01.12.2017. Findings: As a result of the study it was determined that 29% of the 300 mothers fed the infant only with breast milk (even without giving water) for the first six months, and only the average breast milk (or water plus) was 3.78±1.96 monthts.