Nonkardiyak cerrahi geçirecek kardiyak problemli hastada preoperatif değerlendirmenin perioperatif morbidite ve mortalite ile ilişkisi
The relationship between perioperative mortality/morbidity and preoperative evaluation of the patients with cardiovascular disease undergoing noncardiac surgery
- Tez No: 487706
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nonkardiyak cerrahi geçirecek, bilinen ya da şüpheli kardiyak problemi olan hastaların preoperatif değerlendirilmesi, cerrah, anestezist ve kardiyolog için önemli bir konudur. Bu konuda değerlendirmeyi daha objektif ve kolay hale getirebilmek için birçok skorlama, sınıflama sistemi ve algoritmalar yayınlanmıştır. Bizim çalışmamızın amacı; preoperatif değerlendirmede kullanılan Goldman, ASA skorları ve kardiyoloji konsültasyonu ile belirlenen kardiyak riskin perioperatif mortalite ve morbidite ile ilişkisini araştırmaktır. Başkent Üniversitesi Klinik Araştırma Kurulu onayı alındıktan sonra 06.01.08 ve 15.10.08 tarihleri arasında nonkardiyak cerrahi geçirecek kardiyak problemi olan ve cerrah ya da anestezist tarafından herhangi bir nedenle kardiyoloji konsültasyonu istenen 500 hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. Vasküler cerrahi geçirecek, hemodinamik değişikliğe neden olabilecek masif kanaması ve transfüzyon ihtiyacı olan, operasyon gereğince hipotansif ya da inotrop ajan kullanılması gereken ve acil cerrahi ihtiyacı olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Hastaların ASA sınıfları, Goldman skorları ve kardiyoloji riskleri, yandaş hastalıkları, ameliyat tipleri ve varolan kardiyak semptomların perioperatif mortalite morbidite ile ilişkisi değerlendirildi. Hastalar intraoperatif dönemde ve postoperatif 24 saat boyunca hemodinamik komplikasyon yönünden izlendi. Morbidite görülen ve görülmeyen grupların karşılaştırılmasında sürekli veriler için Student T testi, sürekli olmayan verilerin karşılaştırılması için ise Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The preoperative evaluation of patients undergoing noncardiac surgery with known or suspected cardiovascular disease is very important for the surgeon, anesthesiologist and cardiologist. Therefore many scoring and classification systems and algorithms about this topic have been published for making the evaluation easier and more objective. The aim of our study is to investigate the relationship between ASA classification, Goldman scoring system, cardiac risk determined by the cardiologist and the perioperative mortality and morbidity. After obtaining approval from Başkent University Clinical Research Committee, 500 patients undergoing noncardiac surgery with cardiovascular disease and consulted to a cardiologist for any reason by the surgeon or anesthesiologist aging older than 45 were studied prospectively between 06.01.08 and 15.10.08. The patients with massive bleeding and transfusion necessity, undergoing vascular or urgent surgery and needing vasopressor or hypotensive agents for the operation were excluded from the study. The relationship between the patients' ASA classes, Goldman scores, cardiac risks, comorbidities, operation types, preoperative cardiac symptoms and the perioperative morbidity-mortality was assessed. The patients were followed up intraoperatively and during postoperative 24 hours for the cardiovascular complications. The variables within the groups with or without morbidity were analysed with Student's T and Chi-square tests.