Levotiroksin supresyon tedavisi verilmiş hastalarda beta adrenerjik bloker (atenolol) ilavesinin yaşam kalitesi üzerindeki iyileştirici etkisi
Healing effect of beta adrenergic blocker (atenolol) addition in patients receiving levothyroxine (L-T4) suppression treatment, on life quality
- Tez No: 44398
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET LEVOTİROKSİN SUFRESYON TEDAVİSİ VERİLMİŞ HASTALARDA BETA ADRENERJİK BLOKER (ATENOLOL) İLAVESİNİN YAŞAM KALİTESİ ÜZERİNDEKİ İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ Levottroksin (L-T4) İn değişik klinik durumlarda knHammt günümüzde tartışmalı dır. TSH supresyonu İçin L-T4 imWamrm hlpertlroldlzmi taklit eden hiperadrenerjik bir duruma yol açabilir, özellikle kardiyovasküler sistemde ortaya çıkan klinik ve laboratu- var İstenmeyen etkilerin hücresel düzeyde tlrotokslk bir tabloya bağlı olduğu sanılmakta dır. Bu çalışmada. TSH supresyonu ve bu tedaviye ek olarak kardiyoselektif beta adre- nerjlk reseptör bloken (atenolol) tedavisi altındaki 38 non-toksik guatr hastası ile 28 sağ lıklı kontrol grubu yukarıdaki hipotezi ispat için karşılaştırıldı ve atenololün iyileştirici etkileri değerlendirildi. Hastalarımızın L-T4 supresyon tedavisi sırasında kalp hızı (sırasıyla 91.66 ± 0.98 atnn/dk., 77.07 ± 0.55 atim/dk., p < 0.001), atrial ekstrasistol sayılan (sırasryla 230.32 ± 23.48 aüm/24 s., 37.71 ± 2.29 atim/24 s., p < 0.001), serum serbest T3 düzeyleri (sı rasıyla 4.70 ± 0.04 pg/ml, 3. 16 ± 0.09 pg/mL p < 0.001) ve serum serbest T4 düzeyleri (sırasryla 3.17 ± 0.05 ng/dl. 1.92 ± 0.05 ng/dl, p < 0.001) sol ventrikül kitle indeksi (LVMI = sırasryla 95.63 ± 1.73 g/m2, 69.21 ± 1.38 g/m2, p < 0.001) sol ventrikülün“frac tional shortening”! (LVFS = sırasryla 39.26 ± 0.99 %, 31.54 ± 0.45 %, p < 0.001) ve süb jektif şikayetleri kontrollere göre artmıştı. Hastalarımızın L-T4 supresyon tedavisine atenolol eklenmesi, kalp hızında (p< 0.001), atrial ekstrasistol sayılarında (p > 0.05), sistolik (p < 0.001) ve diastollk (p < 0.001) arteryel tansiyon ölçümlerinde sağlıklı kontrollere yakın düzeyler sağlayacak bir azalmaya neden oldu. L-T4'e ek olarak atenolol alan hasta grubunda, sadece L-T4 alan hasta grubuna göre serum ST3 (p < 0.05) ve ST4 (p < 0.02) düzeyleri daha düşük bulun du. Yine bu grupta sol ventrikülün LVMI (p < 0.05), LVFS (p < 0.01) ölçümleri sağlıklı kontrollerdeki ölçümlere yakın değerlerde bulundu. Atenololün tedaviye eklenmesiyle L-T4 kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan artmış atrial aritmiler, sol ventrikülün sistolik ve diastollk fonksiyonları, sol ventrikül kitlesi ve sübjektif şikayetler, normale yakın düzeylere geriledi. Böylece artmış olan miyokardiyal kontraktilite. kardiyak output ve nihayet kardiyak Işyükü azaldı. Sonuç olarak; L-T4 supresyon tedavisine atenololün eklenmesi, tedaviye bağlı klinik ve laboratuvar istenmeyen etkileri azaltmakta ve hastaya rahat, kaliteli ve yakınmaların olmadığı bir tedavi süreci sağlamaktır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY HEALING EFFECT OF BETA ADRENERGIC BLOCKER (ATENOLOL) ADDITION IN PATIENTS RECEIVING LEVOTHYROXINE (L-T4) SUPPRESSION TREATMENT, ON LIFE QUALITY. There are controversies on L-T4 use in different clinical conditions nowadays. The use of L-T4 for the aim of TSH supresslon may cause a hyperadrenerglc state mimicking hyperthyroidism. It Is suggested that clinical and laboratory adverse effects especially on cardiovascular system, are due to the thyrotoxic state at the cellular leveL In this study 38 thyroid patients with non-toxic goitre under the TSH supresslon and added cardioselecüve beta adrenergic receptor blocker (atenolol) treatment compared with 28 healthy controls to test the hypothesis proposed above and to evaluate the healing effect of atenolol As compared with controls' heart rate (91.66 ± 0.98 pulse/min., versus 77.07 ± 0.55 pulse/min., p < 0.001). atrial extrasystol rate (230.32 ± 23.48 pulse/24 h., versus 37.71 ± 2.29 pulse/24 h., p < 0.001), FT3 (4.70 ± 0.04 pg/ml, versus 3.16 ± 0.09 pg/ml, p < 0.001) and FT4 (3.17 ± 0.05 ng/dl, versus 1.92 ± 0.05 ng/dl, p < 0.001) levels in sera, left ventricular mass Index (LVMI = 95.63 ± 1.73 g/m2, versus 69.21 ± 1.38 g/m2, p < 0.001), left ventricular“fractional shortening”(LVFS = 39.26 ± 0.99 %, versus 31.54 ± 0.45 %, p < 0.001) measurements and subjective complaints are found to be increased in patients' group who had been treated with only L-T4. Addition of atenolol to the treatment regimen of the patients caused a reduction in heart rate (p < 0.001), atrial extrasystol rate (p > 0.05). systolic (p < 0.001) and diastolic (p < 0.001) arterial blood pressure measurement with respect to controls. In patients' groups taking atenolol and L-T4, FT3 (p < 0.05) and FT4 (p < 0.02) levels were lower than those taking L-T4 alone. LVMI (p < 0.05), LVFS (p < 0.01) measurements also became closer to measurements in healthy controls by adding atenolol to treatment. Increased atrial arrhythmias, left ventricular systolic and diastolic functions, left ventricular mass and subjective complaints due to L-T4 suppression treatments are reduced to a near-normal level with addition of atenolol to treatment regimen. Therefore, Increased myocardial contractility, cardiac output, and cardiac work load are reduced. In conclusion; addition of atenolol to L-T4 suppression regimen reduces clinical and laboratory adverse effects of L-T4 treatment and provides to patients comfortable, and complaint free treatment period. 49