Y3B5Cu8O18 süperiletkeninin yapısal karakterizasyonu
Structural characterisation of Y3B5Cu8O18 superconductor
  1. Tez No: 487717
  2. Yazar: HİDAYET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. SEYFETTİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışmasında, Y3B5C8O18 (Y358) süperiletkeni katıhal tepkime yöntemiyle üretilmiş ve yapısal özellikleri incelemiştir. Y358 süperiletkeninin mikro yapısı ve fiziksel özelliklerinin belirlenmesinde, X Işını Kırınım Ölçeri (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Elektriksel Direnç Ölçümleri (R-T) kullanılmıştır. Isıl işlemler sürecinde oluşan mikro yapısal, fiziksel ve süperiletkenlik özelliklerdeki değişiklikler analiz edilmiştir. Y358 numunesinin farklı sıcaklıklarda kristal yapısının ortorombik yapıya sahip olduğu belirlenmiştir. Y358 süperiletken numunesinin SEM kullanılarak elde edilen fotoğraflarında yüzey morfolojisi incelenmiştir. Dört nokta yöntemi ile sıcaklığa bağlı direnç ölçümünden Y358 süperiletken numunesinin kritik sıcaklığı 93.01 K olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Y3B5C8O18 (Y358) superconducting was produced by the solid state reaction method and its structural properties are studied. X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM) and Electrical Resistance Measurements (R-T) were used to determine the microstructure and physical properties of the Y358 superconductor. The changes in the microstructural, physical and superconductivity properties appeared during the heat treatment processes have been analyzed. It has been determined that the crystal structure of the sample Y358 at different temperatures has an orthorhombic system. The surface morphology of the Y358 superconducting sample was investigated using SEM images. It was determined that the critical temperature of the Y358 superconducting sample was 93.01 K by measuring the resistance depending on the temperature with the four-point method.