Y3Ba5Cu8O18+ ve Y3Ba5Ca2Cu8O18+ süperiletken numunelerinin yapısal özelliklerinin incelenmesi
Structural investigation of Y3Ba5Cu8O18+ and Y3Ba5Ca2Cu8O18+ superconductor samples
- Tez No: 270584
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KIYMAÇ, YRD. DOÇ. DR. AHMET EKİCİBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, Sol-Jel yöntemi kullanılarak Y3Ba5Cu8O18 ve Ca katkılı Y3Ba5Ca2Cu8O18 süperiletken bileşikleri elde edildi. Bileşikler hazırlanmadan önce literatür taraması yapılarak yapısal özellikleri detaylı bir şekilde araştırıldı. Bu nedenle bu çalışmanın ilk kısmında süperiletkenliğin ve LBCO, BSSCO, HBCCO ile YBCO ailelerini de içeren süperiletken ailelerinin mikroyapısal ve fiziksel özellikleri özetlendi. İki örnek için de Diferansiyel Termal Analiz (DTA), Termal Gravimetrik Analiz (TGA), Elektriksel Direnç Ölçümleri (R-T), Aktivasyon Enerjisi Hesabı, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılım Spektrumu (EDX), X-ışınları kırınım desenleri (XRD), Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ölçümleri yapıldı. Bu ölçümlerle katkısız numunenin mikro yapıları ve fiziksel özellikleri ile Ca ekleme ile meydana gelen yapısal değişiklikler analiz edildi. Yapılan analizler, Y3Ba5Cu8O18 ve Y3Ba5Ca2Cu8O18 süperiletken bileşiklerinin mükemmel biçimde oluştuğunu ve YBCO süperiletken ailesine ait karakteristik özellikleri taşıdığını ortaya koydu, ancak Ca katkılamanın süperiletkenliği olumsuz yönde etkilediği; Yani Tc'nin düşük sıcaklıklara kaymasının yanı sıra süperiletkenliğe geçişin de pek keskin olmadığı görüldül.
Özet (Çeviri)
In this study, Y3Ba5Cu8O18 and Ca doped Y3Ba5Ca2Cu8O18 superconductor compounds were prepared by using the sol-gel method. Before the compounds were prepared, their structural properties were investigated in detail from the literature. For this reason, in the first part of this work; the microstructural and physical properties of superconductivity and superconducting families, including LBCO, BSSCO, HBCCO and YBCO have been summarized. Micro structural and physical properties of both undoped and Ca doped samples were investigated by using Differantial Thermal Analysis (DTA), Thermo Gravimetric Analysis (TGA), Electrical Resistivity Measurements (R-T), Activation Energy Measurement, Scanned Electron Microscope (SEM), Energy Dispersion Spectrum (EDX), X-Ray Difraction Pattern (XRD) and Atomic Force Microscope (AFM). Structural analyses show that Y3Ba5Cu8O18 and Y3Ba5Ca2Cu8O18 superconductors are formed perfectly and exhibit characteristic features of YBCO family, however, it has been observed that the Ca doping effects the superconductivity in negative direction. I.e., Tc shifts to lower temperatures and the transition is not so sharp.