Arifiye (Sakarya) ilçesinin yüzey dalgası yöntemi ile zemin özelliklerinin araştırılması
Investigation of soil properties of Arifiye (Sakarya) district by surface wave method
  1. Tez No: 487746
  2. Yazar: SERDAR KAYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ DOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında yüzey dalgası yöntemleri kullanılarak araştırma bölgesi olan Sakarya iline bağlı Arifiye ilçesinde elde edilen verilerin dispersiyon bilgisinin ters çözümünden S dalga hızı elde edilmektedir. Aktif kaynaklar kullanılarak elde edilen S daga hızının dağılımı sonucunda zemin dinamik parametreleri ve sismik zemin parametreleri elde edilmiştir. Daha sonra sismik zemin tepkimesi modellenerek, bölgeye ait sismik haritalar oluşturulmuştur. Bu çalışmada MASW yöntemi ile Rayleigh dalgası dispersiyon eğrileri elde edilmiştir. S dalgası kullanılarak kayma dalga hızı bulunmuştur. Kayma dalga hızının elde edilmesinde öncelikle sinyal/gürültü oranı ve alıcıların serimi dikkate alınmıştır. Çalışma bölgesinde 12 kanallı Geometriks smartseis sismik kayıtçı ile 37 noktada elde ettiğimiz veriler işlenmiştir. Elde ettiğmiz bu veriler SeisImager bilgisayar programı ile gerekli değerlendirmeler yapılarak dispersiyon eğrileri oluşturulmuştur. Arifiye ilçesi incelendiğinde yüzeyden itibaren ilk 5-20 m derinliklerdeki Vs hızının düşük olduğu görülmektedir. Daha alttaki derinliklerde ise hız değerleri gittikçe artmaktadır. Bu hız değerlerindeki değişim göz önünde bulundurarak bölgeye ait zemin sınıflandırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the S wave velocity is obtained from the inverse solution of the dispersion information of the data obtained in the Arifiye district of Sakarya province by using surface wave methods. Ground dynamic parameters and seismic ground parameters have been determined as a result of distribution of S wave speed obtained by using active sources. Then, seismic ground reaction is modeled and seismic maps of the region are formed. In this study, Rayleigh wave dispersion curves were obtained by MASW method. The shear wave velocity was calculated by using S wave. As the slip wave velocity is obtained, primarily the signal / noise ratio and receiver spacing are considered. In the study area, the data at 37 points obtained by a 12-channel Geometriks SmartSEIS seismic recorder have been processed. These data were processed with Seisimager computer program and therefore, the dispersion curves were formed. When the Arifiye province is examined, it is seen that the velocity of Vs is low in the first depth of 5-20 m from the surface. Speed values are increasing in the subjacent depths. Considering the change in these speed values, the floor classification of the region is made.