Farklı kültürel uygulamaların toprak su tutma özellikleri üzerine etkileri
The effects of different culturel applications on soil water retention characteristics
- Tez No: 487745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN MÜJDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Topraklara organik materyal uygulaması, toprak fiziksel özellikleri ve sürdürülebilir tarım açısından önemlidir. Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Arazisi'nde bir elma bahçesinde (2010) yürütülmüştür. Kontrol (K), toprak işleme (Tİ), ahır gübresi (AG) (30 ton ha-1) ve biyokatı (BK) (30 ton ha-1) uygulamalarının toprak su tutma özellikleri (0.001, 0.1, 0.33, 1, 5, 10, 15 bar) ve hacim ağırlığına etkileri incelenmiştir. Araştırmada tüm basınçlarda, en yüksek hacimsel toprak su içeriği AG uygulamasında, en düşük hacimsel toprak su içeriği ise K ve Tİ uygulamalarında elde edilmiştir. Ancak 1 barın altındaki değişiklikler daha belirgin olmuştur. Ayrıca en yüksek hacim ağırlığı K ve Tİ uygulamalarında, en düşük hacim ağırlığı ise AG uygulamasında bulunmuştur. Bu sonuçlar, farklı organik materyal uygulamalarının toprak su tutma özellikleri üzerine etkilerinin önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The application of organic material to soils is important for soil physical properties and sustainable agriculture. This study was carried out in an apple orchard field in the experimental field of the Agricultural Research and Application Centre of Suleyman Demirel University. The effects of control (K), soil tillage (Tİ) farmyard manure (AG) (30 ton ha-1) and biosolid (BK) (30 ton ha-1) on water retention characteristics (0.001, 0.1, 0.33, 1, 5, 10, 15 bar) and bulk density. In the study at all pressures, the highest volumetric soil water content were obtained for AG application and the lowest volumetric soil water content for K and Tİ applications. But below 1 bar changes became more obvious. Also, the highest bulk density were found in the application of K and Tİ, and the lowest bulk density was found in the application of AG. These results show that the effects of different organic material applications on soil water retention properties are important.