Kimyasal yöntem ile rat bağırsağının deselülerizasyonu
The decellularized intestines of rats with chemical methods
  1. Tez No: 487750
  2. Yazar: SULTAN ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında doku mühendisliğinden, doku iskelesi üretim yöntemlerinden, doku iskelesi üretim yöntemlerinden biri olan deselülerizasyon yönteminden, ekstraselüler matris (ECM) yapısından ve deselülerizasyon yöntemlerinden bahsedilmiş ve wistar albino ratların bağırsakları kimyasal yöntemler ile deselülerize edilmiştir. ECM ve deselülerizasyon yöntemlerinin detaylı açıklanmasından sonra kullanılan materyaller ve kullanılan kimyasal deselülerizasyon yöntemi hakkında bilgiler verimiştir. Kullanılan deselülerizasyon yöntemindeki her aşamanın ardından rat bağırsağının görüntüleri alınmış ve görüntüler sayesinde şeffaflık kontrolü sağlanmıştır. Yapılan deneyler sonucu farklı PBS kullanımına göre deselülerize bağırsakların şeffaflığı görüntüler ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca literatürde yapılan farklı çalışmalar ile de karşılaştırma yapılmıştır. Yapılan tüm bu çalışmalar ışında triton X-100, NaCl ve sodyum sülfat karışımı yüksek olan PBS karışımının diğer PBS karışımlarına göre daha iyi sonuç verdiği ve literatürdeki diğer yöntemlere göre daha basit ve anlaşılır bir yöntem kullanıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, tissue engineering, tissue scaffold production methods, decellularization method, extracellular matrix structure and decellularization methods were mentioned, and the intestines of wistar albino rats are decellularizatied by chemical methods. After detailed explanations of ECM and decellularization methods, information about used materials and chemical decellularization method was used. After each step in the decellularization method used, images of the rat intestine were taken and transparency was controlled by the images. The results of the experiments made were compared with images of transparency of decellurarized intestines according to different PBS use. It is also compared with the different studies in the literature. In all of these studies it was observed that the PBS mixture with a high mixture of triton X-100, NaCl and sodium sulphate gave better results than the other PBS mixtures and a simpler and more understandable method was used than the other methods in the literature.