Su kullanımı; Isparta örneği
Water utilization; the case of Isparta
  1. Tez No: 487756
  2. Yazar: TEVFİK ASLANBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Su kıtlığı ve kuraklık ya da kriz durumlarında, bireylerin özellikleri sosyo ekonomik ve demografik değişkenler de dahil olmak üzere, çok sayıda faktör su tasarrufu davranışlarının benimsenmesinde etkilidir. Bunda inanç ve tutumlar gibi davranışsal faktörler de rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Isparta'daki su tüketim şekillerini ve tasarruf davranışlarını etkileyen faktörleri araştırmak olmuştur. Bunu başarmak için ise, çalışmada öncelikle kentsel hanelerin su tüketim eğilimleri ile tasarruf davranışları araştırılmıştır. Hane halklarının su tasarruf davranışlarını nasıl anladıkları ve uyguladıklarını belirlemek adına, tüketicilerin su kaynaklarına ilişkin tutum, düşünce ve bilgileri incelenmiştir. Çalışma öncelikli olarak, Isparta da gerçekleştirilen anketten elde edilen verilere dayanmaktadır. Söz konusu ankette, Ispartalı kentsel hane halklarının su kullanım alışkanlıkları ile tasarruf davranışlarını etkileyen faktörler ve motivasyonlar ile ilgili geniş kapsamlı araştırma sorularını ele almak amacıyla, su tasarruf davranışlarının edinimini etkilediği bilinen faktörler belirlenmiştir. Araştırmada ev kullanıcıları arasındaki belirli grupların, su tasarrufu önlemlerini kabul edip benimsemesini etkileyen önemli sosyo psikolojik faktörler tespit edilmiştir. Isparta kentsel konut sektöründeki başlıca su kullanım uygulamalarına ilişkin kalıp ve tasarruf davranışları ile bir dizi demografik ve sosyo ekonomik değişkenin davranış üzerindeki etkileri ampirik şekilde incelenmiştir. Çalışma; Isparta toplumunun bilinçli feraseti bakımından oldukça önemli benzersiz özelliklerini ortaya koymuştur. Demografik ve sosyo ekonomik özellikler ile ilgili olarak; cinsiyet, medeni hal, hane halkı sayısı, yaş, eğitim, gelir, Ispartada ikamet süresi, bahçe mevcudiyeti ve konut tipi olmak üzere dokuz temel değişkenin su tasarruf davranışlarını etkilemeleri nedeniyle, düşünce ve tutumlar açısından farklı düzeylerde anlamlı bulunmuş olup, Isparta'daki su tüketim davranışlarının üzerinde doğrudan sonuçlar doğurduğu görülmüştür. Bu değişkenlerin etkilerini tam olarak anlamak, olumlu koruma davranışı edinimini büyük ölçüde etkileyecektir. Bazı örneklerde sadece birkaç özellik anlamlı iken diğerlerinde bu sayı değişmiştir. Eğitim düzeyi arttıkça toplumun bilinçli olduğuna dair inanç artmaktadır. Bu anlamda ev hanımlarına, doğru su tasarrufunun yaşam boyu devam ettirilmesi için öğrencilere, okullarda düzenli eğitim verilmesi şarttır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, tutarlı bağımsız değişken olarak objektif arka plan kriterlerinin, Isparta hane halkının su tüketim uygulamaları ve tasarruf davranışlarını açıklayan egemen faktörlerinde anlamlılığını ortaya koymmuştur. İki arka plan değişkeninden (demografik ve sosyo ekonomik) biri olan demografik faktörler evsel su tüketim davranışları ile kısmen ilişkili bulunurken, sosyo ekonomik faktörler biraz daha fazla ilişkili bulunmuştur. Bu da, tutumsal ya da müdahil değişkenleri, Isparta hane halkının su tasarrufu uygulamalarını açıklamada neredeyse tek etkin faktör olarak ön plana çıkarmaktadır. Katılımcılar, tasarrufu teşvik etme amaçlı olarak eğitimsel çalışmalar yapılmasına karşı olumlu bir tutum sergilemişlerdir. Bunun nedeni belki de tasarrufun daha çok sosyal ve dini bir değer olarak görülmesidir. Bu politika alternatifine verilen cevaplar ile dine ilişkin verilen cevaplar, Isparta için su tasarrufunun önemine ilişkin düşünce ile tutarlı şekilde ilişkilidir. Bunların her ikisi için de bilgi ve bilinç birer kilometre taşıdır. Görüldüğü üzere su sorununun çözümünde bireysel tasarruflar önemli bir faktördür. Bu sebeple, ülke genelinde vatandaşları hızlıca bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, bulgular Isparta kentsel hane halkının gösterdiği başlıca tasarruf davranışlarının, su kullanımında belirli bir kalıp olmaksızın davranışsal olduğunu bizlere göstermektedir. Bu da Isparta'daki su tasarruf davranışı edinimine yönelik çabaların, tüketicilerin davranışlarını değiştirmeye ve şekillendirmeye yönelik olacağı anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra bu durum, ulusal su kullanım yönetiminde şehir yasaları ya da yönetmelikleri gibi resmi düzenlemelerin gerçekleştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In water shortage, drought or crisis situations, many factors such as personal factors, socio-economic and demographic variables affect the behaviors supporting water preservation. Behavioral factors like faith and attitude play certain roles in such situations as well. The purpose of this dissertation is the investigation of patterns of water consumption and factors affecting water saving behaviors in Isparta. To achieve this goal, in this dissertation, primarily, water consumption characteristics and water saving behaviors of urban households have been investigated. For the sake of determining the comprehension and adoption of household occupants of water saving behaviors, their perspective, ideas and knowledge on water resources are investigated. The primary source of the investigations in the dissertation is the survey conducted at Isparta. In this survey, extensive and wide ranging questions to selected urban household residents of Isparta on habits on water consumption, factors affecting water saving behaviors and motivations are asked to determine the factors known to be affecting the water saving behavior adaption. In the investigations, salient socio-economic factors affecting the acceptance and adoption of water saving measures for certain groups among the household residents are determined. Patterns and saving behaviors of salient water consumption applications in Isparta urban household sector and the effects of a series of demographic and socio-economic variables are investigated empirically. This study reveals some unique properties of conscious foresight of Isparta society. From the perspective of demographic and socio-economic features, gender, marital status, household population, age, education, income, total residence time in Isparta, ownership of a garden, and household type are the ten basic variables are found to be meaningful due to their various levels of influence on water saving behavior and direct impacts of them on the water consumption behaviors in Isparta. Complete comprehension of the effects of these variables will significantly affect the adoption of the positive preservation behavior. The belief that awareness increases as the education level increases is gaining acceptance. As such, It is necessary to educate the home makers and students at schools to maintain water saving throughout the life. The results of this study clearly and consistently manifest that objective background criteria as independent variables are meaningful dominant factors in explaining the water consumption applications and saving behaviors of Isparta household residents. Demographic factors which is one of the two background variables (demographic and socio-economic) are partially found to be related with water consumption behavior whereas socio-economic factors are found to be exhibiting more relatedness. Therefore, behavioral or interventional variables are almost the single factor in explaining the water saving applications of Isparta residents. Participants exhibit a positive attitude towards the educational activities for promoting water saving. The reason for such attitude is perhaps the perception of water saving as a rather social and religious duty. The answers to this policy alternative is consistent with the answers to the religion related questions and water saving inquiries on Isparta to which are knowledge and awareness are milestones. As perceived from the preceding discussion in the solution of water problem, individual savings is an important factor. Therefore, awareness level of the citizens throughout the country should be rapidly increased. As the result of this dissertation, the main water saving characteristics of the urban household residents of Isparta are behavioral without specific patterns. As such, efforts for increasing the water saving behaviors in Isparta should be directed towards changing and shaping the behaviors of consumers. Furthermore, this finding also suggests that official regulations like city laws and directives for national water consumption management can be realized.