Natural radiation measurement in some oil samples
Bazı petrol ürünlerinde doğal radyoaktivite tayini
  1. Tez No: 487777
  2. Yazar: HADI MOHAMMED JABER AL-BAIDHANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın temel amacı petrol sahalarında Uranyum-238, Toryum-232 bozunma zincirleri ve potasyum-40 gibi uzun ömürlü radyonüklidler ile ilişkili Doğal Olan Radyoaktif Maddelerin (NORM) aktivite konsantrasyonlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesidir. Güney Irak'taki Basra petrol sahasından çamur, toprak ve karışım (toprak ve yağ) olmak üzere 12 numune toplanmış ve ölçümler gama ışını spektrometresi NaI(Tl) dedektörü kullanılarak yapılmıştır. Çoğu örnekte 40K, 226Ra ve 232Th olarak bulunan ortalama aktivite konsantrasyonları dünya genelindeki ortalama değerden daha yüksek bulundu. Tüm numuneler için ortalama risk indeksleri (D, AEDout, Raeq, Hex ve Hin) hesaplandı, 94.418 nGy/saat'e eşit absorbe edilen gama doz oranının (D) ortalama değeri, dünya çapındaki ortalama değerden 55 nGy/h) daha yüksekti, ve diğer tehlikeler endeksleri limit değerlerin altında idi. Çamur ve (toprak-yağ) numunelerinin çoğunda 226Ra aktıvıtesi yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is measuring and evaluation of the activity concentrations of Naturally Occurring Radioactive Materials (NORM) associated with the long-life radionuclides as Uranium-238, Thorium-232 decay chains, and potassium-40, in the oil fields. 12 samples of sludge, soil, and mixture of (soil and oil) were collected from Basra oil field in southern Iraq, and the measurements performed by using gamma-ray spectrometer NaI(Tl) detector. The average activity concentrations of 40K, 226Ra, and 232Th were found higher than the worldwide average value in most samples. The average hazards indices (D, AEDout, Raeq, Hex, and Hin) were calculated for all samples, the average value of absorbed gamma dose rate (D) equal to 94.418 nGy/h was higher than worldwide average value of (55 nGy/h), and other hazards indices were less than limit values. The high activity concentrations of 226Ra were found in most of sludge and mixture of (soil and oil) samples.