Konut türü betonarme binaların deprem güvenliğinin incelenmesi
Investigation of seismic safety of type of residental reinforced concrete buildings
- Tez No: 487778
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİR, YRD. DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Dünyadaki depremlerin oluşma sıklığı, büyüklükleri ve sebep olduğu can ve mal kayıpları gözlemlendiğinde mevcut binaların deprem güvenliğinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY, 2007)' de mevcut binaların deprem performanslarının belirlenmesi için öngörülen yöntemlerden biri doğrusal elastik olmayan yöntemdir. Mevcut bina sayısı göz önüne alındığında bu yöntem kullanılarak değerlendirme yapılmasının uzun zaman alacağı açıktır. Bu nedenle yapılan tez çalışmasında, kolay bir şekilde uygulanabilen ve DBYBHY esasları ile uyumlu olan değerlendirme yöntemlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma genel olarak dört aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada kat adedi, açıklık sayısı, beton sınıfı, çelik sınıfı ve taşıyıcı elemanların mesnet bölgelerinde uygulanan etriye aralığının farklı değerlerine sahip model binalar oluşturularak çözümlemeleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, model binaların“Can Güvenliği”ve“Göçme Öncesi”performans seviyelerini sağlayacak en küçük kolon boyutları doğrusal elastik olmayan yöntem esaslarına göre belirlenmiştir. Yapılan çözümlemelerde Betonarme Elemanlarda Sargı Modellenmesi (BESAM), Doğrusal Elastik Olmayan Değerlendirme (DELOP) ve SAP 2000 programları kullanılmıştır. İkinci aşamada, model bina çözüm sonuçları değerlendirilerek mevcut konut türü binaların deprem performanslarının kolay bir şekilde belirlenebilmesi için üç farklı yöntem geliştirilmiştir. Üçüncü aşamada, birinci derece deprem bölgesinde bulunan bazı illerinden toplam 120 adet konut türü bina üzerinde önerilen yöntemler ile belirlenen bina performans sonuçlarının DBYBHY sonuçları ile uyumu incelenmiştir. Son aşamada ise, binaların deprem güvenliğinin belirlenmesi için literatürdeki girmiş bazı hızlı değerlendirme yöntemleri ile önerilen yöntemlerin sonuçlarının uyumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining of seismic safety of existing building is of vital importance when the frequancy and magnitude of occurence of earthquake and cause of loss of life and property is taken into account. One of the anticipated methods is inelastic analysis to determine seismic performance of the existing building in Turkish Seismic Code (DBYBHY (2007)) which came into operation in 2007. Using this analysis will take much time in case of excessive number of existing building will be examined. Therefore, in this study, an evaluation method can be applied easily and is suitable to prenciples of Turkish Seismic Code was purposed. This study consists of four stages. In the first stage, model buildings that has differences of numbers of spans and floors, concrete and steel grade, existance of confinement bars were analyzed and designed to reveal the proposed method and investigate the parameters that affect seismic performance. According to effects of parameters, smallest size of the columns of model buildings were determined by inelestic linear method as to provide“Life Safety”performance level. In the analyses as part of this study, three analysis programs were used together which are modeling of confinement in reinforced concrete elements (BESAM), excel-based inelastic linear evaluation program (DELOP) and Structural Analysis Program (SAP 2000). In the second stage, the results are obtained from analyses of model buildings in preliminary study was evaluated and three method was suggested to predict simply the seismic performance of existing housing type buildings. In the third stage, a hundred twenty housing type building in some cities which are in first-degree earthquake zone of Turkey were examined for validity of the purposed method. Lastly, existing buildings are analyzed with some rapid evaluation methods and proposed methods and their compatibility have been examined.