Isparta kent merkezinin bazı açık-yeşil alan standartları açısından değerlendirilmesi
Evaluations of Isparta city centre with respect of some open green area standarts
  1. Tez No: 487792
  2. Yazar: GAMZE DALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, Isparta İli Merkezi'ndeki açık-yeşil alanların bazı yeşil alan normlarına uygun olup olmadığı GIS araçları ve sayısal veriler kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaca ulaşmak için, önce insanların en çok tercih ettikleri, aktif olarak kullandıkları açık-yeşil alanlar belirlenmiştir. Bu alanlar çocuk oyun alanları, okul bahçeleri ve parklardır. Bu alanların, nüfus verileri ve çalışma alanlarının yüzölçümleri kıyaslanarak, yeşil alan standartlarına uygunluğu bulunmuştur. Çalışma sonucu hem Isparta kenti için hem de ülkede bulunan birçok kent için ortak bir soruna işaret etmektedir. Isparta Kent Merkezi'nde sadece 8 mahalle toplam yeşil alan standartlarına uymaktadır. 8 mahallede park alanı, 19 mahallede çocuk oyun alanı ve 9 mahallede okul bahçesi bulunmamaktadır. Açık ve yeşil alanlara ilişkin kişi başına düşen değerlerin İmar Kanunu standart değerlerinin altında kalmasının, aslında İmar Planlarının açık ve yeşil alan üzerindeki etkinliğinin bir sonucu olduğunu göstermektedir. Yapılan çalışma alınan imar planı kararlarının veya uyulması gerekli şartların kağıt üzerinde kaldığı hipotezini doğrulamaktadır. Türkiye'deki İmar Kanunu'nun öngördüğü rakamların gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok düşük olduğu görülmüştür. Buna rağmen Isparta kent merkezinde ortaya çıkan değerlerin ülkedeki standart değerlerin çok altında kalması kentteki aktif yeşil alanların durumunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, It has been examined if the usage of green areas in the city centre of Isparta has been consonant with the usage norms of green area by means of GIS tools. Frequently preferred and actively used recreational places have been specified in order to achieve this goal. These areas are playgrounds, schoolyards and parks and the convenience of these areas to green area standards have been calculated by comparing the surface areas of working areas with demographic data. The result of this study points out a common problem in several cities including Isparta. In Isparta City Centre, there are only 8 neighbourhoods who are convenient with the green area standards. There are not park areas in 8 neighbourhoods, no playground in 19 neighbourhoods and no schoolyard in 9 neighbourhoods. It indicates the effects of Construction Plan upon open and green areas by pointing out the lowness of the rates per person of open and green areas of Construction Law standards. Conducted study affirms the assumptions of unapplied construction laws ( not being able to go beyond the planning stage) and stringent conditions. It has been detected that predicted rates of Construction Law in Turkey were significantly low when they were compared with developed countries. The results - which stay under the standard values in Turkey - that gained from Isparta city centre have manifested the situation of actively used green areas.