En uygun ehrlich ascites tümör modellerinin farklı soy ve cinsiyetteki farelerde gösterilmesi
Comparison of ehrlich ascites tumor imoculation results in different mice strains and sexes
- Tez No: 48780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
38 V) ÖZET : Ehrlich Ascites Tümörü, araştırıcılar tarafından, neoplastik çalışmalarda oldukça sık tercih edilmektedir. Transplante edilebilme oram çok fazladır, regresyon göstermez, solid ve ascites formlarda kullanılabilir. Ancak bu tümör uygulanırken, deney hayvanına veriliş yolunun ve miktarının iyi belirlenmesi gerekir. Ayrıca seçilecek deney hayvanının tür ve soy özellikleri de önemlidir. Çünkü her deney hayvanı, değişik biyolojik ve fizyolojik özelliklere sahiptir. Çalışmamızla, Ehrlich Ascites Tümörü' nün uygulanması açısından, en uygun veriliş yolunu, miktarını, deney hayvanı soyu ve cinsiyetini ortaya koymaya çalıştık. İki ayrı fare soyu seçtik; Wht/ht ve BALB/c. Erkek ve dişi cinsiyetlerin her ikisini de, ayrı ayrı gruplar halinde kullandık. Enjeksiyonlar, intraperitoneal ve subkutan olarak yapıldı. Tümör uygulama miktarı, 4x1 05, 8x1 05 ve 1.2x1 06 hücre şeklindeydi. Elde edilen sonuçlar, Mann- Whitney U testi ile değerlendirildi. Sonuç olarak, Wht/ht soyu en uygun soy olarak saptandı. Intraperitoneal uygulama için 8x1 05 tümör hücresi, subkutan için ise 1.2x1 06 tümör hücresi belirlendi. Diğer yandan, erkek fareler, dişi farelere göre tümöre daha çok eğilim gösterdiler. Bu araştıama sonunda bizim önerimiz, eğer elimizde BALB/c ve Wht/ht soyları varsa, deney için, Wht/ht fareler öncelikli olmak üzere, her iki soya ait fareler seçilmeli ve çalışmamız elde edilebilecek diğer soylarla da, karşılaştırmalı olarak, tekrarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
39 VI ) SUMMARY : Ehrlich Ascites Tumor has been used in neoplastic research, for years. Its transplantation ratio is very high, it doesn't show any regression and can be used in solid or ascites forms. To get good results, its route of administration the strain and genus of the animal must be optimized. Because every single genus and strain has its own biologic and physiologic properties. In our study, we investigated the optimum dosage, route of administration, sex and animal strain for the Ehrlich Ascites Tumor inoculation. We choosed two mice strains; Wht/ht and BALB/c. Both groups were designed as male and female animals. Injections were made intraperitoneally and subkutaneously. The tumor dosages were 4xl05, 8xl05 andl.2xl06 cells. The results were tested by Mann- Whitney U test. Our results showed that Wht/ht strain was more susceptible and the dosage must be 8x1 05 cells for intaperitoneally injections and 1.2xl06 cells for subkutaneously injections. Also, our inoculation ratio in the male mice was higher than the females. 'O' In conclusion, to optimize Ehrlich Ascites inoculation procedure, different mice strains must be used and the results must be compared with Wht/ht and BALB/c strains.