İntestinal iskemi reperfüzyon oluşturulan ratlarda Tadalafil'in anastomoz iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of Tadalafil on the healing process of the intestinal anastomosis with ischemia and reperfusion in rats
  1. Tez No: 242043
  2. Yazar: LÜTFİ MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Gastrointestinal sistem cerrahisi sonrasında mortalite ve morbiditeden sorumlu faktörler içerisinde anastomoz kaçakları halen ilk sırada yer almaktadır. İnce barsak iskemi ve reperfüzyon hasarının anastomoz iyileşmesini olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Bu nedenle günümüzde ince barsak iskemi reperfüzyon hasarının olumsuz etkilerini önleyebilecek yada oluşan olumsuz etkileri geri çevirebilecek bir ilaç bulmaya yönelik araştırmalara araştırıcıların ilgisi devam etmektedir.Bu çalışmada, vasküler düz kaslarda vazodilatasyon yaparak kan akımını arttıran ve trombosit agregasyonunu inhibe ederek mikrosirkülasyonu düzenleyen Tadalafil'in intestinal iskemi reperfüzyon oluşturulan ratlarda ince barsak anastomoz iyileşmesi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmada ortalama ağırlıkları 200-250 gram olan erkek cinsi Sprague-Dawley tipi ratlar kullanıldı. Ratlar rastgele seçilerek dört gruba ayrıldı. Grup I'de normal barsağa anastomoz, Grup II'de normal barsağa anastomoz + Tadalafil, Grup III'de intestinal iskemi reperfüzyon + anastomoz, Grup IV'de intestinal iskemi reperfüzyon + anastomoz + Tadalafil uygulandı. Grup III ve IV'de süperior mezenterik arter ve ince barsağa gelen kollateral damarlar klemplenerek 30 dakika iskemi sonrası reperfüzyon sağlandı. Grup II ve IV'e çalışmanın başlangıcından 2 saat önce başlanarak 4 gün 10mg/kg/gün oral yolla Tadalafil verildi. Anastomoz iyileşmesini değerlendirmek üzere postoperatif 4. gün ratlar sakrifiye edilerek anastomoz patlama basınçları ölçüldü, histopatolojik inceleme ve perianastomotik doku hidroksiprolin düzeyi ölçümü için doku örnekleri alındı. Hidroksiprolin düzeyleri biyokimyasal olarak ölçüldü. Anastomoz hattı histopatolojik olarak modifiye Ehrlich-Hunt skorlaması ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Anastomotic leakage still takes the first place among the factors responsible from morbidity and mortality in gastrointestinal surgery. Intestinal ischemia and reperfusion injury has been reported to have negative effect on anastomotic healing process. There is an interest among investigators for the investigations that can find a drug which can prevent the negative effects of small bowel ischemia-reperfusion injury or revert this process.In this study we aimed to investigate the effect of Tadalafil, a drug which is a vasodilatator agent on vascular smooth muscles and also repair the microcirculation by inhibiting the platelet aggregation, on the healing process of small bowel anastomosis in the intestinal ischemia-reperfusion model of rats.In this study forthy-eight male Sprague-Dawley rats (body weight 200-250 gr) were used. The rats are randomly divided into four groups. The first group has normal small bowel anastomosis, the second group has normal small bowel anastomosis and tadalafil treatment, the third group has intestinal ischemia-reperfusion and smal bowel anastomosis, and the fourth group has intestinal ischemia-reperfusion, small bowel anastomosis and Tadalafil treatment. In order to make intestinal ischemia and reperfusion the superior mesenteric artery and collateral vessels to the small bowel were clamped for 30 minutes and then released in groups III and IV. In groups II and IV tadalafil was given orally, started 2 hours prior to the operation and continued for 4 days at 10 mg/kg/day dosage. Four days after the operation the rats were sacrificed and their anastomotic bursting pressures were measured. Tissue samples for the histopathological evaluation and the measurement of hydroxyproline levels were collected in order to evaluate the healing of anastomosis. Hydroxyproline levels were measured with biochemical assay. For histopathologic evaluation, modified Ehrlich-Hunt scoring system is used.