Radiation shielding properties for some composite materials
Bazı kompozit malzemelerin radyasyona karşı koruma özellikleri
  1. Tez No: 487819
  2. Yazar: ABDLHAMED FAAQ ABDLHAMED ABDLHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT, YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Radyasyon keşfinden bu yana hayatın gerçeklerinden biri olmuştur. Radyasyon kaynağı gelişen teknoloji ile değişmekle birlikte doğada hep varolmuştur. Günlük hayatta birçok alanda kullanılıyor olması yanında sağlık açısından zararlı etkilerinin olması radyasyondan korunmayı önemli bir araştırma alanı yapmıştır. Bu nedenle radyasyondan korunmak amaçlı olarak zırh malzemesi geliştirilmesi son zamanların önemli konularından biridir. Bu yüzden zırh materyalinin (kompozit) özelliklerini ve performansını değerlendirmek için bu çalışmanın temel amacıdır. İstanbul Teknik Üniversitesinde geliştirilen zırh malzemeleri Suleyman Demirel Üniversitesinde 60Co ve 137Cs gamma kaynakları ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiation since its discovery has been one of the facts of life. Radiation has always been existed in universe even it is due to the different sources. Radiation is a important research field as it is used in a variety of different field and also it is hazardous for helath. Therefore development of radiation shielding materials has been recently a vital research field. Thus development of a composite materials to sheild radiation and testing it agains gamma-ray are main goal of this thesis. Composite materials have been developed in Istanbul Technical University and they were tested against gamma rays from 60Co and 137Cs sources in Suleyman Demirel University.