Bazı ilaç numunelerindeki losartan ve hidroklorotiyazid'in farklı analitik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of losartan and hydrochlorothiaizide in a combined pharmaceutical formulation via different analytical methods
- Tez No: 487820
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, saf ve ilaç formlarındaki LOS ve HCTZ'nin belirlenmesi için basit, hassas ve doğru bir yöntem kullanmaktır. Birinci yöntem olan HPLC yönteminde 20 mikro litre 50 ug / ml (LOS) ve 12.5 ug / ml (HCTZ) olmak üzere (HPLC) yöntemi uygulayarak iki ilacın (LOS) ve (HCTZ), L1 Macherey-Nagel tipi bir ayırma kolonu (150mm x 4.5mm, 5μm) kullanılarak 40 °C'de ve akış hızı 1ml olan tampon NaH2PO4: asetonitril (55:45) v: v kullanılarak mobil faz olarak enjekte edildi. 285 nm dalga boyundaki UV dedektörü kullanılarak. (LOS) doğrusallığı (5-50 μg / ml) ve (HCTZ) için (5-27.5) μg / ml arasında değişen, (LOS) 4.64 dakika süreyle ve (HCTZ) 1.43 dakika süreyle alıkoyma süresi (LOS) için 0.16126 μg / ml, (HCTZ) için 0.44672 μg / ml, miktar limiti (LOS) için 0.53756 μg / ml ve (HCTZ), LOS ve HCTZ için 1.48908 μg / ml idi. İkinci yöntemde, UV alanındaki iki ilacın emisyon spektrumlarının birinci ve ikinci türevlerine dayanan losartan, hydroklorotiyazid tayini için kullanıldı. LOS ilacı için (231;276 nm) dalga boyunda pik yüksekliği, (231+276 nm) dalga boyunda pik pike yüksekliği, ayrıca (215-245,267-312nm)da pik alanı Losartan ilacının D1 spektrumu hesaplaması (240;287nm) dalga boylarında pik yüksekliği, (240+262;262+287nm) dalga boyunda pik pike yüksekliği, ayrıca (228-248;276-310) da pik alanı Losartan ilacının D2 spektrumu hesaplanmıştır. HCTZ ilacı için(231.75;330 nm) dalga boyunda pik yüksekliği (231.75+254.52; 280+300 nm) dalga boyunda pik pike yüksekliği, ayrıca (218-245;311-358 nm)da pik alanının hydroklorotiyazid ilacının D1 spektrumu hesaplaması (221;288nm) dalga boylarında pik yüksekliği, (221+242,;268+288nm) dalga boyunda pik pike yüksekliği, ayrıca (210_231;278_304nm) da pik alanı hydroclorotiyazid ilacının D2 spektrumu hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
The objective of this study , A simple, sensitive and accurate methods were used for the determination of LOS and HCTZ in pure and pharmaceutical dosage forms. First method: (HPLC) method: An accurate method was developed to determine the two drugs (LOS) and (HCTZ) by applying (HPLC) method, as 20 micro liters of 50 µg/ml of (LOS) and 12.5 µg/ml of (HCTZ) were injected by using a separation column type L1 Macherey-Nagel (150mm× 4.5mm. 5µm) at 40°C, and by using Buffer NaH2PO4 :acetonitrile (55:45) v:v as mobile phase at flow rate 1 ml/min, and by using UV detector at wavelength 285 nm. (LOS) linearity ranged between (5–50) µg/ml and for (HCTZ) ranged between (5 – 27.5) µg/ml, retention time for (LOS) 4.64 minutes, and for (HCTZ) 1.43 minutes, limit of detection (LOD) was 0.16126 µg/ml for (LOS) and 0.44672 µg/ml for (HCTZ), limit of quantity was 0.53756 µg/ml for (LOS) and 1.48908 µg/ml for (HCTZ) LOS and HCTZ . The calibration curve constructed in the range of concentration over 5-50 µg.ml-1 for two drugs, depending on D1 at wavelength (231;276 nm) for (peak to base line) and(231+276 nm)for (peak to high) and wavelength (215-245,267-312nm) for (area peak).D2 at wavelength(240;287nm) for (peak to base line) and wavelength (240+262;262+287nm)for( peak to peak high) and wavelength(228-248;276-310) for (area peak).While the hydrochlorothiazide was, Determine reckon on D1 at wavelength (231.75;330 nm) for (peak to base line) and wavelength (231.75+254.52; 280+300 nm) for( peak to peak high) and wavelength (218-245;311-358 nm) for (area peak). D2 at wavelength (221;288nm) for (peak to base line) and wavelength (221+242;268+288nm) for (peak to peak high) and wavelength(210-231;278-304nm) for (area peak).