Phlomis leucophracta bitkisi çözücü özütlerinin antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activities of solvent extracts from Phlomis leucophracta
  1. Tez No: 487825
  2. Yazar: AHMET KÜÇÜKYUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Phlomis cinsinin üyeleri Türkiye'de tedavi amaçlı geleneksel olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Phlomis leucophracta bitkisinin farklı çözücü (Heksan, etil asetat, metanol ve su) özütlerinin antioksidan özellikleri araştırıldı. Özütlerin antioksidan aktiviteleri radikal süpürüm (DPPH testi), indirgeme gücü (Potasyum ferrisiyanür yöntemi), β-karoten/linoleik asit, metal şelatlama ve fosfomolibdenyum testlerini içeren farklı yöntemler kullanılarak araştırıldı. Ayrıca, herbir özütteki toplam fenolik ve flavonoit bileşik içerikleri de belirlendi. En yüksek toplam fenolik ve flavonoid içeriklerinin su öztünün sahip olduğu tespit edildi (Sırasıyla; 30.86-55.00 mg gallik asit eşdeğer/g özüt ve 4.93-26.09 mg kuarsetin eşdeğer/g özüt). DPPH sisteminde, süpürüm aktivite derişimle arttı. Aynı zamanda özüttlerin indirgeme gücü de derişimle arttı. Etil asetat ve n-heksan özütlerine kıyasla metanol ve su özütleri daha yüksek DPPH radikal süpürüm ve indirgeme gücü kapasitesi sergiledi. β-Karoten/lineloik asit testinde, tüm özütler tüm derişimlerde %50'den daha fazla aktivite gösterdi. Bu test sisteminde, 2 mg/ml derişimde su ve n-heksan özütleri (Sırasıyla; %94.46 ve %94.35) en güçlü ve aynı zamanda aynı derişimdeki sentetik antioksidanlar olan BHA (%95.77) ve BHT(%96.99)'ninkilere neredeyse eşit aktivite gösterdi. Elde edilen sonuçlara dayanarak P. leucophracta özütlerinin, gıda ve ilaç alanlarında biyoaktif bileşiklerin potansiyel bir kaynağı olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The members of the genus Phlomis have been traditionally used for therapeutic purposes in Turkey. In this study, the antioxidant properties of different extracts including n-hexane, ethyl acetate, methanol, and water from Phlomis leucophracta were investigated. Antioxidant properties of the extracts were evaluated by different assays including free radical scavenging (DPPH assay), reducing power (potassium ferricyanide method), β-carotene/linoleic acid, metal chelating and phosphomolybdenum. Moreover, total phenolic and flavonoid contents were detected for each extracts. The amount of the total phenolics and flavonoids was the highest in the water extract (55.00 mg gallic acid equivalents/g extract and 26.09 mg quercetin equivalents/g extract, respectively). In DPPH system, the scavenging effects increased with the concentration. The reducing power of the extracts also increased with concentration. The methanol and water extracts exhibited higher DPPH radical scavenging and reducing power abilities as compared to ethyl acetate and hexane extracts. In B-carotene/linoleic acid assay, all extracts showed the inhibition of more than 50% at all concentrations. The water and hexane extracts showed the strongest linoleic acid inhibition capacities (94.35% and 94.46%, respectively) at 2 mg/m concentration, which is almost equal to the synthetic antioxidant BHA and BHT (95.77% and 96.99%, respectively) at same concentration. Based on our results, P. leucophracta extracts could be considered as a potential source of bioactive compounds in food and pharmaceutical areas.