Demiryollarında optimum elektrifikasyon sisteminin tasarımı, analizi ve enerji yönetimi
Optimal electrification system design, analysis amd energy management on railways
  1. Tez No: 487880
  2. Yazar: MEHMET TACİDDİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KOCAARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu eserde, demiryolu cer gücü sistemlerinin verimliliğini arttırmak, daha etkili işletme yapmak için AC beslemeli ve DC beslemeli demiryolu elektrifikasyon sistemi, geliştirilen yeni bir algoritma ile tasarlanmış ve ideal sonuçlar elde edilmiştir. Geliştirilen bu algoritma ile benzetimler yapılmıştır. Elde edilen bu benzetim sonuçları daha sonra yapay zeka yöntemlerinden olan Yapay Sinir Ağları, Destek Vektör Makinaları ve Uyarlamalı Sinirsel Bulanık Çıkarım Sistemi yöntemleriyle tahmin edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Tasarım için dinamik bir yapı oluşturulmuştur. Tasarlanan devrelere ait sonuçlar aynı zamanda yapay zeka tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın giriş kısmında problemin tanımı yapıldıktan sonra birinci ve ikinci bölümde AC beslemeli ve DC beslemeli demiryolu elektrifikasyon sistemleri ve yapay zeka teknikleri hakkında temel prensipler ve teoriler anlatılmıştır. Cer gücü tasarımı için“Newton Hareket Yasalarına”ve“Kirchoff Yasalarına”dayalı bir algoritma geliştirilmiştir. Yapay Zeka teknikleri için“Yapay Sinir Ağları”,“Destek Vektör Makineleri”ve“Uyarlamalı Sinirsel Bulanık Çıkarım Sistemi”yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen devrelerle AC beslemeli ve DC beslemeli iki demiryolu hattına ait uygulama yapılmış ve bulgular bölümünde yapılan uygulamalar ve yapay zeka ile elde edilen sonuçlar hakkında karşılaştırmalı olarak bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, AC fed and DC fed railways electrification systems are designed with a new developed algorithm for enhancing efficiency of railway traction power systems and effective railway operation. Ideal results were obtained. Simulations are done by this developed algorithm. The simulation results are compared with the prediction results of the Articial Neural Networks, Support Vector Machines and Adaptive Network Fuzzy Inference System artificial intelligene methods. A Dynamic structure is created for the design. The results of the designed circuits also predicted with using artificial intelligence techniques. After the problem is described in introduction, fundemental principles and theories about AC fed and DC fed railway elektrification systems and artificial intelligence techniques are given in first and second section. An algorithm depending“Newton's Law of Motion”and“Kirchoff's Law ”developed for the traction power design.“Articial Neural Networks”,“Support Vector Machines”and“Adaptive Network Fuzzy Inference System”artificial intelligence methods are used. In the last section applications are done with the obtained circuits for AC fed and DC fed two railway lines and the results predicted with artificial intelligence are given comparatively. February 2018, 116 pages.