Demiryolu hatlarında elektrifikasyon sistem tasarımı ve uygulaması
Design and application of electrification systems in railway lines
- Tez No: 591124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KUŞDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kırsal kesimlerden kentlere doğru yoğun nüfus hareketi olmuştur. Kentlerdeki nüfus artışı ise ulaşımı önemli bir sorun haline getirmiştir. Karayolu ulaşımına alternatif olarak ortaya çıkan raylı sistemler şehir içi ulaşımda trafik sorununu ortadan kaldırmaktadır. Şehirler arası ulaşımda ise ekonomik, hızlı ve güvenli olması nedeniyle tercih sebebi olmuştur. Günümüz modern demiryolu hatlarında hem ucuz hem de çevreye duyarlılığı nedeni ile elektrikli trenler tercih edilmektedir. Bir demiryolu hattının elektrifikasyon sistemlerinin yapım maliyeti yüksek olmasına rağmen uzun vadedeki yakıt tasarrufu göz önüne alındığında uygulanabilir bir sistem olduğu görülmektedir. Demiryollarında elektrifikasyon sistemi katener sistemi, trafo merkezi ve haberleşme sistemi olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında gerek metro hatlarında gerekse konvansiyonel ve YHT hatlarında elektrifikasyon sistemleri açıklanmıştır. TCDD'ye ait Alifuatpaşa-Pamukova istasyonları arasındaki 10 kilometrelik çift hattın katener sistemlerinin tasarımı yapılmıştır. Dizayn edilen hatta trafo merkezi ve haberleşme sistemi mevcuttur. Bu yüzden tez çalışmasında mevcut hattın modernizasyonu ile ortaya çıkan katener sistemi tasarlanmıştır. Alifuatpaşa-Pamukova İstasyonları arası besleme planı çıkartılmış, bu plan üzerinden piketaj ve derülaj planı hazırlanmıştır. Moment hesapları yapılarak temel karnesi oluşturulmuştur. Katener sistemi tasarımı yapılırken tren trafiği ve hattın bakım işlemleri göz önünde bulundurulmuştur. Buna ek olarak optimum çözümler getirilerek yapım maliyetini en aza indirecek tasarım planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been intense population movement from rural to urban areas with developing technology. The population growth in cities has made transportation a major problem. As an alternative to road transport, rail systems eliminate the traffic problem in city transportation. Because of being economical, fast and safe, it has been preferred. In today's modern railway lines, electric trains are preferred because of their cheapness and sensitivity to the environment. Although the cost of making electrification of a railway line is high, it can be seen that there is a feasible system considering long-term fuel savings. Electrification system in railways consists of three main parts which are catenary system, substation and communication system. In this thesis, electrification systems in both subway lines and conventional and YHT lines are explained. The design of the catenary systems of the 10-kilometer double line between the Alifuatpaşa-Pamukova stations of TCDD has been designed. There is a transformer center and a communication system on the design line. Therefore, the catenary system was designed by modernization of the existing line in the thesis study. Alifuatpşa-Pamukova stations feed plan has been removed, piketaj and derülaj plan was prepared on this plan. Momentum calculations were made and a basic report card was created. While designing the catenary system, train traffic and maintenance of the line have been taken into consideration. In addition to this, optimum design is planned to minimize the cost of construction.