Muş yöresindeki mastitisli sütlerden Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa izolasyonu ve plazmit içeriklerinin belirlenmesi
Isolation of Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa from mastitis milk in Mus region and determination of plasmid content
- Tez No: 487899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Muş'un farklı bölgelerinden rastgele toplanan 88 adet süt örneklerinden izole edilen Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa izolatları biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle tanımlanması amaçlanmıştır. Moleküler tanımlama P. aeruginosa için algD ve S. aureus için ise Nuc gen dizisi kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu metodu ile yapılmış ve sonuç olarak toplam 19 adet şüpheli S. aureus suşu elde edilmiş olup, P. aeruginosa suşlarının varlığı tespit edilmemiştir. Tanımlanan izolatların plazmit DNA sayıları 1 ila 3 arasında değişiklik gösterdiği ve ortalama 2 plazmit içerdiği tespit edilmiştir. İzolatların antibiyotiklere karşı en yüksek duyarlılığı siproflaksasin'e karşı (%100) gösterirken, en düşük duyarlılık ise penisillin, seftazidim, piperasillin ve trimethroprim'e (% 0.0) karşı göstermiştir. İzolatlar en yüksek orta dereceli duyarlılığı kanamisin'e (% 52.7) karşı göstermiş olup, gentamisin'e karşı ise (% 10.5) en düşük orta dereceli duyarlılık gösterdikleri belirlenmiştir. S. aureus suşlar en yüksek direnci penisillin, seftazidim ve trimethroprim antibiyotiğine karşı (%100) gösterirken, en düşük direnci ise Kanamisin'e (% 21) karşı gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to identify Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa isolates isolated from 88 randomly collected milk samples from different regions of Mus by biochemical and molecular methods. Molecular identification was done by polymerase chain reaction method using ald to P. aeruginosa and Nuc gene for S. aureus, resulting in a total of 19 suspected S. aureus strains and P. aeruginosa strains were not detected. The identified isolates were had plasmid DNA numbers varying from one to three and containing an average of two plasmids. While isolates showed the highest sensitivity to antibiotics (100%) against ciproflaxacin, the lowest susceptibility to penicillin, ceftazidime, piperacillin and trimethoprim (0.0%). The isolates showed the highest moderate susceptibility to kanamycin (52.7%) and the lowest moderate susceptibility to gentamicin (10.5%). S. aureus strains showed the highest resistance against penicillin, ceftazidime and trimethoprim antibiotics (100%) while the lowest resistance against Kanamycin (21%).