Farklı orijinli pamuk genotiplerinin tarımsal, teknolojik ve verticillium solgunluğu hastalığına dayanıklılık özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural, technological and resistance to verticillium wilt disease properties of cotton genotypes with different origin
- Tez No: 487909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR AKIŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de tescil edilmiş, yaygın olarak ekimi yapılan bazı çeşitler ile farklı coğrafi orijine sahip (ABD, Avusturalya, Özbekistan, Bulgaristan ve Pakistan gibi) biyotik ve abiyotik stres koşullarına dayanıklı, verim ve lif kalite özellikleri üstün çeşitli ülkelerde yaygın ekim alanı bulunan bazı genotipler ve Progen Tohum A.Ş.'nin geliştirmiş olduğu bazı ileri (F7) hatlar olmak üzere toplam 42 pamuk genotipi materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmaya ilişkin deneme Amik ovası koşullarında, Augmented Deneme Deseni uyarınca 6 kontrol (Carisma, Lydia, BA-151, BA-525, Gloria ve ST-468) çeşitle 3 tekerrürlü olarak 2015 yılında yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, A total of 42 cotton genotypes which has been registered in Turkey and the commonly planted of some varieties, some genotypes with different geographical origins (Such as the USA, Australia, Uzbekistan, Bulgaria and Pakistan), resistant to biotic and abiotic stress conditions, superior yield and fiber quality characteristics, extensive cultivation areas in various countries and some advanced lines (F7) developed by Progen Seed Co. were used as material. Experimental study was carried out in 2015 under the conditions of Amik plain, with 6 control genotypes (Carisma, Lydia, BA-151, BA-525, Gloria ve ST-468) and 3 repetitions according to the Augmented Trial Design.