Farklı menşeli pamuklardan elde edilen iplik ve örme kumaş yüzeyi özellikleri ile boncuklanma derecelerinin uster® tester6 ile değerlendirilmesi
Evaluation of yarn and knitted fabric surface properties and pilling grades of cottons from different origins using the uster® tester 6
  1. Tez No: 990509
  2. Yazar: MELEK PAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı orijinli pamuk elyaflarından (Yerli, ABD ve Brezilya) üretilen 36/1 Ne kompakt penye ipliklerin elyaf, iplik ve örme kumaş düzeyindeki özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, pamuk elyaf özelliklerinin iplik yapısı ve kumaş yüzey davranışları üzerindeki etkisini belirlemek ve elde edilen fiziksel bulguları Uster® Tester 6 cihazı simülasyon sonuçlarıyla ilişkilendirmektir. Elyaf analizleri sonucunda, yerli pamukların lif uzunluğu (UHML) ve homojenlik (UI) bakımından en yüksek değerlere sahip olduğu; buna karşın mikroner (Mic) değerinin en yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. ABD pamukları lif özellikleri açısından dengeli bir yapı sergilerken, Brezilya pamukları en kısa ve en ince lif yapısına sahiptir. Bu farklılıklar iplik yapısına doğrudan yansımış; yerli pamuklu ipliklerde yüzey yoğunluğu ve tüylenme eğilimi artarken, ABD ve Brezilya ipliklerinde düzgünsüzlük değerleri kısmen yükselmiştir. Bu ipliklerle üretilen örme kumaşların yüzey ve boncuklanma davranışları incelendiğinde, yerli pamuklu kumaşlarda boncuklanmanın ilk aşamada hızlı geliştiği, sonraki devirlerde ise sabit kaldığı gözlenmiştir. ABD ve Brezilya pamuklu kumaşlarda boncuklanma süreci daha kademeli ilerlemiştir. Boncuklanma eğilimindeki bu farklılıkların lif kalınlığı, kısa elyaf oranı ve iplik yüzey yapısı ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Uster® Tester6'da yapay zeka desteğiyle oluşturulan kumaş simülasyon sonuçlarının, gerçek kumaş sonuçları ile benzer eğilim göstermesi, cihazın kumaş boncuklanma eğilimini öngörmede güvenilir bir araç olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, pamuk lif özelliklerinin iplik ve kumaş performansına doğrudan etki ettiği; üretim sürecinde elyaf seçimi, eğirme sistemi ve kumaş yapısının birlikte değerlendirilmesinin, ürün kalitesini artırmada kritik öneme sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fiber, yarn, and knitted fabric properties of 36/1 Ne compact combed yarns produced from different origins of cotton fibers (domestic, US, and Brazilian) were comparatively investigated. The aim of the study was to determine the effect of cotton fiber properties on yarn structure and fabric surface behavior and to correlate the obtained physical findings with simulation results using the Uster® Tester 6 device. Fiber analyses revealed that domestic cottons had the highest values for fiber length (UHML) and uniformity (UI), while micronaire (Mic) values were the highest. While US cottons exhibited a balanced structure in terms of fiber properties, Brazilian cottons had the shortest and finest fiber structures. These differences were directly reflected in the yarn structure; while surface density and pilling tendency increased in domestic cotton yarns, irregularity values slightly increased in US and Brazilian yarns. When the surface and pilling behavior of knitted fabrics produced with these yarns were examined, it was observed that pilling developed rapidly in domestic cotton fabrics in the initial phase and remained stable in subsequent phases. The pilling process progressed more gradually in US and Brazilian cotton fabrics. These differences in pilling tendency were found to be related to fiber thickness, short fiber content, and yarn surface structure. The similarity of fabric simulation results generated with artificial intelligence in Uster® Tester6 to real fabric results demonstrated that the device is a reliable tool for predicting fabric pilling tendency. Consequently, it was determined that cotton fiber properties directly affect yarn and fabric performance, and that the combined consideration of fiber selection, spinning system, and fabric structure during the production process is critical to improving product quality.