Hatay ili ve ilçelerinde arı yetiştiricilerinin sosyo-ekonomik durumu ve arıcılığın teknik, yapısal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of beekeepers' socio-economic situation, technic and structural specifications of beekeeping in Hatay city and towns
- Tez No: 487927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile Hatay ilinde arıcılığın genel durumunun ortaya çıkarılması, sorunların saptanması ve bu sorunlara yönelik çözümlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anket formunda açık ve kapalı uçlu toplam 64 soru yer almıştır. Hatay ilinde arıcılık yapan toplam 75 adet işletmede yüz yüze anket yöntemi ile doldurulmuştur. Anket sonuçlarına göre, arıcıların yaş ortalamasının 48,5 yıl, arıcılık deneyimlerinin ortalama 16,11 yıl olduğu, işletmelerin% 91'inin gezginci arıcılık yaptığı vearıcıların % 58,5'inin ana arıyı iki yılda bir değiştirdiği tespit edilmiştir. Üreticilerin % 93,5'inin önemli arı hastalık ve zararlısını tanıdığı, tamamına yakınının ilkbaharda koloni kontrolü yaptığı belirlenmiştir. Diğer yandan arıcıların % 86,9'unun oğulu önlemek için çeşitli önlemler aldığı, işletmelerin % 98,6'sındakış kayıpları olduğu ve gezginci arıcıların % 60'ının gittikleri yerlerde güvenlik sorunu ile karşılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the general situation of beekeeping around Hatay, to determine the problems and to find solutions for the problems. There were totally 64 open-ended questions in the questionnaire. The questionnaire wasfilledface to face with 75 beekeepers' in Hatay district. According to the results, the average of the beekeepers' age was 48.5, the beekeeping experience average was 16.11 years, the average of stroller beekeeping was 91% and the average of changing queen bee each two years was 58.5%. 93.5% of the producers had information about Varroa and almost all of them (98.6%) made colony control in springs. On the other hand, 82.6% of the producers took different precaution for swarm, 98% had winter losses and 60% ofstroller beekeepers faced with security problems.